12 největších vynálezů lidstva. Přečtěte si, které objevy změnily náš svět navždy | info.cz

Články odjinud

12 největších vynálezů lidstva. Přečtěte si, které objevy změnily náš svět navždy

Díky lidskému bádání a zvědavosti se naše civilizace posouvá dopředu. Žádný vynález nevzniká ve vakuu a vědci a inovátoři staví své práce na předchozích poznatcích. Často si ani neuvědomíme, jak silně naše životy ovlivňují objevy, které dnes považujeme za běžné. Podívejte se na 12 vynálezů, které podle serverů Stuff of Genius a Live science změnily svět. 

1. Pluh

Před vynálezem pluhu byli lidé závislí na pomalém obhospodařování svých polí. Po něm bylo najednou farmaření mnohem snazší a rychlejší. Nikdo neví, kde pluh vznikl a pravděpodobně se objevil na několika místech světa. Ať už jej vymyslel kdokoliv, výrazně všude změnil zemědělství. Díky tomu, že lidé začali mít zemědělské přebytky, mohli začít se zbožím obchodovat a díky tomu se začali specializovat. Následně se kvůli obchodu rozvinul psaný jazyk i počty a začala růst velká města - díky pluhu tak vznikla civilizace.

2. Kolo

Je to tak starý vynález, že nikdo netuší, kdo jej vymyslel. Nejstarší kolo se našlo poblíž slovinského hlavního města Lublaně a pochází zhruba roku 3100 před naším letopočtem. Díky kolu byla doprava mnohem rychlejší, především pokud vozíky táhli koně. Kolo se nepoužívá jen v dopravě. Nezbytné je třeba v mlýnech, a dokonce i elektrických motorech.

3. Kompas

Před vynálezem kompasu se museli mořeplavci a cestovatelé orientovat hlavně podle hvězd, které svítí jen v noci. Někteří zkušení mořeplavci sice zvládali orientaci i bez nich, ale bylo to mnohem složitější. Mezi 9. a 11. stoletím vynalezli v Číně kompas, díky kterému už námořníci věděli, kam plují. Kompas masivně rozvinul mezinárodní obchod i objevování nových světů. 

4. Knihtisk

Dá se říci, že knihtisk způsobil stejnou informační revoluci jako dneska internet. Vznikl v 15. století a umožnil, aby se informace šířily na tu dobu bleskovou rychlostí. Vynález Johanna Gutenberga přispěl k vyšší vzdělanosti, a tím otevřel dveře k dalšímu bádání a novým převratným objevům.

5. Lednička

Objev chlazení se nedá připsat jednomu člověku. Někteří označují za „otce“ ledničky Olivera Evanse a jiní Carla von Lindeho. Ještě na začátku minulého století se běžně používaly krabice na led. Až ve 20. letech se rozšířily ledničky díky objevu chladících chemikálií. To změnilo způsob uchovávání potravin a čerstvé potraviny mohli lidé získávat mnohem snáze i v odlehlých oblastech. Lednička změnila stravovací návyky celého světa a pomohla vyrovnat se s populační explozí a nakrmit svět.

6. Komunikace

Je velmi těžké říci, jestli byl v historii lidstva důležitější telegraf, telefon, rádio nebo televize. Telegraf a telefon dokázaly snadno a rychle přenášet informace do vzdálených míst a napomohly tak v komunikaci. Ještě rychlejší pak byla televize a rádio, jež umožnily bezdrátově vysílat informace milionům lidí najednou. Před 120 lety se k lidem dostala informace z blízké země za několik týdnů, dnes novinky z druhé strany zeměkoule můžeme sledovat v přímém přenosu.

7. Parní stroj

Před vynálezem parního stroje se vyráběla většina výrobků manuálně. Vodní kola a zvířata byly jedinou „industriální“ sílou. V roce 1769 James Watt modifikoval vynález Thomase Newcomera, a vytvořil tak parní stroj. Díky tomu se rapidně zvýšila výroba a díky vylepšení Richarda Trevithicka i doprava. Přestože se zdá být parní stroj zastaralý, ve skutečnosti většina dnešních elektráren vyrábí elektrickou energii pomocí parní turbíny.

8. Penicilin

Bezpochyby největším vynálezem minulého století v medicíně byl penicilin. Přestože je objev připisován Alexandru Flemingovi, ve skutečnosti „pouze“ objevil plíseň, která zabíjela okolní bakterie. V roce 1931 ovšem výzkum penicilinu Fleming vzdal, protože se mu nepodařilo izolovat léčivou látku tak, aby mohla být použita pro léčebné účely. Až vědci Howard Walter Florey a Ernst Boris Chain využili jeho poznatky a penicilin izolovali. Všichni tři dostali za tento objev Nobelovu cenu. Před objevem penicilinu se lidé průměrně nedožívali ani 50 let, a to především kvůli vysoké úmrtnosti dětí na infekční nemoci. Za půl století se život prodloužil o 30 let.  

9. Automobil

Jestliže parní stroj mobilizoval průmysl, automobil mobilizoval lidi. Osobní auta hojně rozšířil díky dostupné ceně a skvělému marketingu Henry Ford. Před vynálezem automobilů nebylo zdaleka tak jednoduché prostě sednout do vozu a odjet, kam člověk chtěl – nakupování a cestování se stalo snazší, a tím automobil pohání ekonomiku dopředu. Naneštěstí také přispívá ke znečišťování ovzduší.

10. Žárovka

Vynález je připisován Thomasu Edisonovi, ve skutečnosti ve stejnou dobu pracovalo na stejném nápadu hned několik vynálezců. Nejde ani tak o vynález samotný, protože práci v noci do jisté míry umožňovaly i plynové lampy. Spíše šlo o to, že díky vynálezu žárovky došlo k rychlé elektrifikaci. Můžeme poděkovat obyčejné žárovce za to, že je elektřina dostupná téměř všude.

11. Počítač

Počítače dokážou vyřešit složité matematické úkony za pár sekund. Pokud na nich pracuje šikovný programátor, společně dokážou neuvěřitelné věci. Například nejmodernější vojenská letadla létají díky programům, které neustále upravují řízení letu. Počítače vytvořily sekvenci lidského genomu, pomohly kosmickým lodím do vesmíru, díky nim se neuvěřitelně rozvinulo lékařství a vizualizace ve filmech dělají také počítače. Spoléháme na ně natolik, že si ani neuvědomuje jejich vliv. Auta, elektrárny ani mobilní telefony by bez nich dnes nefungovaly.

12. Internet

Internet umožňuje lidem přístup k informacím téměř všude na světě. Dopady na zábavu, nakupování, obchod, a dokonce i politiku jsou nedozírné. Původně byla internetová síť vytvořena pro výzkumné a vojenské účely. Vynález internetu je relativně nový, počítače se začaly propojovat v 70. letech. Trvalo ale ještě dalších deset let, než začal fungovat opravdový globální internet. Zatím se svět s internetem teprve učí a lidstvo proto jeho skutečný vliv teprve pocítí. Pravděpodobně urychlí další výzkum, protože až díky internetu se informace stala dostupná prakticky všude a v jakémkoliv čase. Někteří mají nicméně obavy, že neomezené možnosti dělat činnosti jako nakupování, zábavu či klábosení online zpřetrhá tradiční společenské vazby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud