Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

215 milionů a další na cestě. Peníze se na Biebera jen lepí

215 milionů a další na cestě. Peníze se na Biebera jen lepí

Někteří ho nekriticky milují, jiní naprosto nenávidí. Jedno se kanadskému zpěváku Justinu Bieberovi musí nechat – peníze dokáže vydělávat jako málokdo. Do konce loňského roku mu na účtech přistálo 215 milionů dolarů a další přibývají, třeba i díky současnému turné, během kterého se zastavil i v Praze. 

Sexy celebrity: Justin BieberSexy celebrity: Justin Bieberautor: Profimedia.cz

Jeho kariéra začala v roce 2008, když si hledač talentů Scooter Braun všiml Bieberových videí na YouTube. O dva roky později následovalo debutové album My World, které bylo velkým hitem po celém světě a tehdy šestnáctiletý zpěvák díky němu podle webu Celebrityglad.com vydělal prvních pět milionů dolarů. Jeho dosud nejúspěšnější písní je As Long As You Love Me, která Bieberovi vydělala 22 milionů dolarů.

Bieberovy největší trháky
As Long You Love Me – 22 milionů dolarů Boyfriend – 20 milionů dolarů Baby – 19 milionů dolarů Beauty and a Beat – 17,6 milionu dolarů Eenie Meenie – 14,5 milionu dolarů

Nezanedbatelné jsou pro něj i příjmy z prodeje lístků. Do konce loňského roku činily závratných 145 milionů dolarů, což bylo oproti roku 2014 o patnáct milionů více.

Bieber vydělává i na YouTube, kde kdysi začínal. Internetová videa mu ročně v průměru vynášejí 16 milionů dolarů. Ještě více ročně mu vydělají sponzorské smlouvy či hostování na nahrávkách jiných umělců – 29 milionů dolarů. 

Za svoji krátkou kariéru stihl Bieber získat mnoho dalších hudebních cen. V roce 2012 se stal držitelem American Music Awards, kde byl vyhlášen umělcem roku a mohl se radovat i z cen za nejpopulárnějšího popového nebo rockového umělce a za nejlepší popové album roku. Čtyřikrát v řadě si odnesl cenu pro nejlepšího zpěváka na slavnostním udílení Evropských hudebních cen (EMA) televizní stanice MTV. Letos získal tři ceny, včetně té pod názvem Biggest Fans, určující množství fanoušků.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1