Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 Čechů, kteří se proslavili v zahraničí

5 Čechů, kteří se proslavili v zahraničí

Narodili se v Česku, vyrostli tu a mnohdy i vystudovali, avšak naplno se jim povedlo prorazit až v zahraničí. Kdo je z nich nejslavnější?

Eliška Coolidge Hašková: Ze Šumavy do Bílého domu

Eliška Hašková Coolidge se narodila v Praze, ale do školy chodila na Šumavě. V roce 1948 odešel její otec do USA, aby pomáhal rozvíjet obchodní vztahy tehdejšího Československa s Amerikou. Po převzetí moci komunisty byl nucen za oceánem zůstat a osmiletá Eliška jej zanedlouho následovala. Vystudovala diplomacii na univerzitě v Georgetownu a poté začala působit v Bílém domě. Téměř dvacet let pracovala jako asistentka pěti amerických prezidentů. Napsala autobiografickou knihu, která se stala bestsellerem. V současnosti vede kurzy etikety v češtině i angličtině.

Jaromír Jágr: Rekordman z Kladna

Český hokejový útočník s neodmyslitelnou 68 na zádech se narodil v Kladně, kde také poprvé obul brusle a projel se po ledě. V roce 1990 byl v 18 letech draftován do zámořské NHL a oblékl barvy týmu Pittsburgh Penguins. V příštích dvou letech vyhrál s „tučňáky“ Stanley Cup a stal se nejmladším hráčem NHL v historii této soutěže. Pohár získal v budoucnu ještě jednou a přidal k němu další úspěchy, například trofej nejproduktivnějšího hráče NHL, a rekordy. Je nejstarším hráčem, který vstřelil tři góly v jednom zápase.

Jaromír Jágr jer nejslavnější český hokejistaJaromír Jágr jer nejslavnější český hokejistaautor: Reuters

Miloš Forman: S láskou k filmu za oceán

Režisér, scenárista a herec Miloš Forman se narodil ve středočeském městě Čáslavi. Před válkou jeho rodiče zatklo gestapo a malého Miloše se ujali příbuzní. Gymnázium vystudoval v Praze a poté se začal věnovat divadlu a vystudoval FAMU. V roce 1967 dostal Forman povolení vycestovat do USA, aby tu pracoval na své kariéře filmaře. V roce 1974 zazářil zfilmováním románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal pět Oscarů. Cenu americké Akademie filmových umění a věd dostal i další snímek Amadeus.

Bohdan Pomahač: Vášnivý šachista plastickým chirurgem

Nejslavnější český plastický chirurg a v mládí vášnivý šachista Bohdan Pomahač pochází z Ostravy. Původně snil o tom, že bude letcem, ale vystudoval lékařskou fakultu v Olomouci a rozhodl se pomáhat pacientům. Po skončení studia odjel do amerického města Boston ve státě Massachusetts, kde nastoupil do nemocnice. Je prvním lékařem, který provedl kompletní transplantaci obličeje ve Spojených státech. Je považován za špičku ve svém oboru. Pomahač je také autorem několika odborných knih.

Bohdan Pomahač s Cenou Neuron, kterou uděluje Nadační fond Neuron, založený miliardářem Karlem JanečkemBohdan Pomahač s Cenou Neuron, kterou uděluje Nadační fond Neuron, založený miliardářem Karlem Janečkemautor: ČTK

Jára Cimrman: Plodný génius

Paradoxem historie je, že nejslavnější Čech se narodil ve Vídni, metropoli tehdejšího mocnářství. Kvůli nepříliš pečlivému matrikáři Huschkovi a jeho kladnému vztahu k alkoholu lze jen spekulovat, zda se tak stalo v roce 1856, 1864, 1868 nebo 1883. Cimrman byl génius a během svého plodného života se věnoval celé paletě činností: od kriminalistiky, školské reformy, konstrukce vzducholodí, zkoumání života za polárním kruhem, po vynález jogurtu a předložení projektu Panamského průplavu včetně libreta stejnojmenné opery. V neposlední řadě také přispěl ke zlepšení stavu chrupu obyvatel českých zemí jako kočovný dentista, avšak zdaleka největšího významu dosáhl jako dramatik.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1