Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 let od dramatu na palubě potápějícího se kolosu. Připomeňte si zkázu lodi Costa Concordia

5 let od dramatu na palubě potápějícího se kolosu. Připomeňte si zkázu lodi Costa Concordia

Bývala největším italským plavidlem svého druhu. V srpnu roku 2006 loď Costa Concordia pokřtila česká topmodelka Eva Herzigová. Lahev se ovšem o trup lodi nerozbila a to mezi námořníky znamená smůlu. A skutečně mořský obr v pátek třináctého ledna v roce 2012 – tedy přesně před 5 lety – najel na útes u italského ostrova Giglio. Zemřelo 32 lidí. Za viníka nehody byl označen kapitán Francesco Schettino.

Loď byla chloubou společnosti Costa Crociere. V době nehody cestovalo na palubě 4234 lidí. Cestující měli k dispozici pět restaurací a mohli trávit čas v pěti vířivých bazénech, třech plovárnách nebo v luxusních lázních. Na palubě nechyběla sportoviště či kino. Pasažéři obývali 1500 kajut, z nichž 505 mělo soukromý balkón a k tomu loď disponovala 70 luxusními apartmány.

Pohádková plavba v luxusu ale skončila jednou z největších tragédií a kapitán lodi stanul před soudem.  

Podle žalobců Francesco Schettino manévroval s 290 metrů dlouhým a 30 metrů nad hladinu čnícím kolosem příliš blízko pobřeží. Navíc měl vypnuté přístroje měřící hloubku vody pod plavidlem. Znalci mu taky vyčetli, že příliš dlouho váhal s rozkazy, které by katastrofu zmírnily.

Jako z Titanicu

Asi nekritizovanější bylo jeho počínání během evakuace. Podle starých námořnických zákonů kapitán opouští loď jako poslední. Schettino si vysloužil přezdívku Kapitán Zbabělec. Během evakuace loď bleskově opustil. Podle záznamu rozhovoru mezi ním a pobřežní stráží chtěl zachránit především sám sebe. Přestože mu několikrát důrazně řekli, aby se na loď vrátil a koordinoval evakuaci, on to odmítl. Místo toho si zavolal taxi a odjel do hotelu.

Schettino se brání, že do záchranného člunu „omylem uklouznul“ a že předchozí projížďku tak blízko břehů po něm požadovala společnost kvůli reklamě. Italský soud ho poslal za zabití 32 cestujících a opuštění lodi před tím, než byla evakuována, na 16 let do vězení.

Evakuace lodi byla chaotická, lidé ji popisovali jako scény z Titanicu. „Loď se začala hlučně otřásat. Vypukla panika, jako ve filmu, nádobí se řítilo k zemi, lidé běhali a padali ze schodů,“ řekl přeživší Fulvio Rocci. Posádka zhruba 45 minut uklidňovala cestující, že se jedná o neškodnou závadu. Lidé ale nevěřili a požadovali spuštění záchranných člunů. Ve zmatku někteří skákali do moře, tři z nich se po skoku utopili. Záchranáři vytáhly z vody asi 100 lidí, dalších 60 vysvobodili přímo z vraku. 

Vrak lodi se podařilo uvolnit z útesu a uvést do vzpřímené polohy až v září roku 2013, nadále však zůstával u ostrova Giglio ještě v roce 2014. V červenci toho roku loď odtáhlo 8 remorkérů do Janova, ve vraku našli poslední pohřešované tělo. Až v roce 2015 byl vrak převezen na místo, kde měl být sešrotován. Na konci loňského roku se loď dostala do poslední fáze likvidace.

Costa Concordia vážila 114 500 tun a byla dvakrát větší než Titanic. Byla největším plavidlem, které kdy ztroskotalo. Neštěstí se řadí k nejhorším tragédiím v civilní komerční lodní dopravě v Evropě, které se udály v posledních letech. Cestujícím bylo nabídnuto odškodné zhruba 300 tisíc korun. Někteří se ale se společností dodnes soudí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1