Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 nejčastějších chyb, které děláte v kuchyni. Ohrožují vaše zdraví a stojí vás nemalé peníze

5 nejčastějších chyb, které děláte v kuchyni. Ohrožují vaše zdraví a stojí vás nemalé peníze

Kuchyně je pro někoho rájem, ve kterém dokáže strávit hodiny vytvářením specialit, pro jiného místem, kam jen chodí nesčetněkrát denně zírat do ledničky. Snad všichni ale nevědomky děláme základní chyby, kvůli kterým si ničíme kuchyňské vybavení nebo špatně skladujeme potraviny. Pojďte se podívat na ty nejčastější.

Dáváte nože do myčky nádobí

Myčka je sice úžasným domácím pomocníkem, který dokáže uspořit čas i nervy, nicméně není vhodná pro všechny kuchyňské potřeby. Rozhodně byste do ní neměli dávat jakékoli nože. Vysoká teplota vody i tlak v myčce totiž nože poškozuje a mohou být brzo nenapravitelně tupé.

Správně byste měli podle webu Dailymail nože umývat pouze ve dřezu ve vodě se saponátem a po mytí je okamžitě osušit. Samovolné schnutí totiž může čepel také otupit.

Skladujete dohromady ovoce a zeleninu

Pokud máte v lednici speciální poličku, kam ukládáte ovoce a zeleninu, děláte chybu. Pokud jsou některé druhy plodů pohromadě, můžou se dříve zkazit.

To je například důvod, proč byste neměli poblíž jiného ovoce a zeleniny skladovat jablka nebo banány. Uvolňují totiž uhlovodík ethen, který způsobuje, že plody v jejich okolí se rychleji kazí. Pokud ale naopak máte například nezralé avokádo nebo kiwi a chcete, aby se co nejdříve dalo jíst, dejte ho do blízkosti jablek.

Skladujete teplé jídlo v plastikových obalech

Plastové krabičky jsou výborným pomocníkem k uskladnění zbylého jídla. Neměli byste do nich ale dávat příliš teplé pokrmy.

Pokud se totiž krabičky zahřejí, ať už od teplého jídla, nebo při ohřívání v mikrovlnce, uvolňují škodlivé chemikálie, které se mohou dostat do jídla a způsobit i rakovinu. Do krabiček proto ukládejte už vychladlé jídlo, a pokud si ho budete chtít znovu ohřát, z krabiček ho vyjměte.

Otevíráte troubu, abyste zkontrolovali průběh pečení

Dělá to snad každý. Ani přes prosklená dvířka totiž nepoznáte, zda už je maso správně propečené. Podle expertů bychom to ale dělat neměli. Otevírání trouby ji totiž ochlazuje a prodlužuje tak proces pečení, který může nakonec vyústit až ve spálení jídla, protože doba pečení se tím neodhadnutelně změní.

Skladujete v ledničce věci, které tam nepatří

Nejste si jistí, kam s tím? Ledničkou nic nezkazíte! To ale není úplně pravda. Přestože chlad potraviny konzervuje, některým může spíše uškodit, zkazit jejich chuť nebo urychlit jejich zkázu.

A co byste do lednice dávat neměli? Z ovoce a zeleniny nechte venku banány, pomeranče, tropické ovoce, avokádo, meloun, cibuli, rajčata, česnek, papriku, jablka, hrozny, brambory a bylinky. Pokud některé z těchto potravin nakrojíte, lednička je pro ně ale většinou už lepším řešením. Vyhněte se i uchovávání chleba, másla, octa, medu, arašídového másla, sojové omáčky, oleje, marmelády, kávy nebo hořčice. Také všechny tyto potraviny nemusí být v chladu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744