Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 nejlepších filmů loňského roku. Viděli jste všechny?

5 nejlepších filmů loňského roku. Viděli jste všechny?

Českými kiny prošlo loni několik desítek filmů. Některé byly kritiky oceňované, jiné zase odsuzované. O následující pětici ale přijít nesmíte.

5. místo: Doctor Strange

Tým Marvelu se rozrostl o nového člena – světoznámého neurochirurga Stephena Strangera, který má vážnou dopravní nehodu a jeho život se rázem obrátí vzhůru nohama. Jako doktor potřebuje ke své práci ruce, ty mu ale po nehodě ochrnou. Klasická medicína ho zklame, není šance na vyléčení, proto se rozhodne vydat na mystické místo Kamar-Taj. Chrám uzdravení je zároveň bojištěm s temnými silami usilujícími o zničení naší reality. Dr. Stranger má před sebou velké rozhodnutí – díky svým novým nadpřirozeným schopnostem může bránit náš svět jako nejmocnější kouzelník, nebo se vrátit k obyčejnému životu plnému peněz a slávy.

Dobrodružné fantasy vás vtáhne od první minuty do děje a nebudete věřit svým očím při pohledu na schopnosti Dr. Strange a jeho nepřátel. Mezi superhrdiny se uvedl znamenitě.

Doctor Strange: Nejnovější super hrdina Marvelu kouzlí v kinechDoctor Strange: Nejnovější super hrdina Marvelu kouzlí v kinechautor: Falcon

4. místo: Zootropolis: Město zvířat

Dobrodružná rodinná komedie pobaví kohokoliv bez ohledu na věk. Středobodem filmu je příběh malé králičice Judy Hopkavé, která se snaží prosadit jako policistka ve velkém městě Zootropolis, kde naleznete ty nejluxusnější čtvrtě jako Sousedství Sahara a chladný Tundrov. Velice rychle zjistí, že uchytit se u policie mezi samými velkými a drsnými zvířaty nebude lehké, nevzdává se však a nakonec králičice z vesnice všem ukáže! Aby dokázala svou odhodlanost, vezme ten nejnáročnější a nejzáhadnější případ vůbec. Naštěstí není na své pátrání sama, pomáhá jí mazaný lišák Nick Wild.

Snímek ilustruje, že i zvířata žijící spořádaně nedokážou potlačovat své pravé lovecké pudy – masožravci zaútočí na býložravce a spanilá jízda o čas právě začala!

ZootropolisZootropolisautor: archiv

3. místo: Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Americký historický válečný film se odehrává krátce po útocích Japonců 7. prosince 1941 na Pearl Harbor, kdy se stejně jako mnoho jiných mladých lidí přihlásí do služby vlasti i Desmond Doss.

Mezi vojáky se dočká nepochopení a šikany. Doss je zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize a odmítá nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Když ale v roce 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu a Dossova rota má za úkol dobýt útes, dostane se do dělostřelecké přestřelky. Všichni se ukryjí, pouze Doss odmítá ustoupit. Během bojů odnáší jednoho zraněného muže za druhým. Po dvanácti vyčerpávajících hodinách nakonec zachrání 75 lidských životů.

Dle ohlasů fanoušků se jedná o superhrdinu bez nadpřirozených vlastností, zato s opravdovým strachem.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdinyHacksaw Ridge: Zrození hrdinyautor: archiv

2. místo: Než jsem tě poznala

Romantické drama je natočeno podle knižního bestselleru se stejnojmenným názvem od Jojo Moyesové. Mladá dívka Louise ví, že má ráda práci v bistru a že nemiluje svého přítele Patrika. Na druhou stranu neví nic o vážné hudbě, netuší, že o svoje místo přijde, a už vůbec, co jí osud připravil. I kdyby to ale věděla, nevěřila by tomu. V ději se setkáváme i s Willem, který po dopravní nehodě ztratil chuť do života a jediné, co ví, je to, jak se svým životem skoncovat. Ani jeden z nich netuší, že se jejich cesty střetnou a své životy si zároveň ovlivní.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Pochvalu si zaslouží herecké obsazení v hlavních rolích, které představují Emilia Clarkeová a Sam Claflin. Jak u kritiků, tak mezi diváky se tyto dvě herecké tváře dočkaly pochval.

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaautor: archiv

1. místo: Deadpool

Nejlepším filmem loňského roku se stal jednoznačně další člen Marvelu, nechutný, brutální, sprostý a až moc vtipný Wade Wilson vystupující pod svým alter egem Deadpool. Wade pracoval u speciálních jednotek, život mu ale změnila rakovina. Ve snaze se vyléčit podstoupil experimentální léčbu Weapon X známou především mezi x-manovskými mutanty. Přežije, z rakoviny se vyléčí a jako bonus obdrží superschopnost rychlého uzdravování. Oproti Wolverinovi má jednu nevýhodu – tomu se rány zahojí a je pak stále pohledný a krásný, Wade toto štěstí nemá a rány po bojích jsou na něm neustále vidět. Proto se rozhodne přijmout svůj kostým a začne vystupovat jako Deadpool.

Objevil se dokonce ve filmu X-Men Origins: Wolverine, v němž má zašitou pusu – proč, to nebudeme prozrazovat. Tenhle týpek každopádně porušuje veškerá hrdinská pravidla, neustále žvaní a jeho cílem není jako u většiny hrdinů vykonat pomstu, pouze si chce vyřídit účty s tím, kdo mu onehdy zkazil náladu.

Marvel s tímto snímkem zariskoval. Deadpool je zcela odlišný od ostatních hrdinů z portfolia, ale podle fanoušků se trefil do černého.

Deadpool se chystá do akceDeadpool se chystá do akceautor: 20th Century Fox/Empireonline.com

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1