Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 největších chyb, kterých se dopouštíte při výchově svých dětí

5 největších chyb, kterých se dopouštíte při výchově svých dětí

Také vaše dítě chválíte za každou hloupost? Podle psychologů je takový styl výchovy nebezpečný. Chyby ve výchově dělá každý. Podívejte se na 5 nejčastějších. 

Pochvaly

Neustálé pochvaly jako jsou „hodná holka“ nebo „hodný kluk“, když udělají děti něco dobře, rozdává mnoho rodičů. Fungují jako forma odměny. Děti pak ale začnou očekávat odměnu za všechno, co dělají. Mají problém dělat věci, které vyžadují dlouhodobější práci. Výzkumy dokázaly, že pokud dítě chválíte za to, že se s někým o něco rozdělí, bude v dospělosti lakomější než to dítě, které za to nikdo nechválil. Stejně tak používaní nálepky chytrá či chytrý způsobí, že se dítě v budoucnu bojí riskovat. V podvědomí kvůli tomu, že nechce ztratit tuto nálepku. 

Tresty

Je jasné, že děti musí vědět, co je špatné a co správné. Existují ale mnohem lepší způsoby výchovy, než je taktika šíření strachu. Výzkumy ukázaly, že pokud jsou děti trestány, poslouchají jen ze strachu, ale nic si z toho neodnesou, a má to tedy jen krátkodobý efekt. Z dlouhodobého pohledu se tím narušují vztahy, dítě postupem času může být agresivní, a aby předešlo problémům, častěji se uchyluje ke lžím.

Zlehčování pocitů dětí

Větami jako „ale no tak, vždyť to není tak zlé“ nebo „prosím tě, tvoje problémy bych chtěl mít“ či „kluci nebrečí“ se dotýkáme křehkých dětských citů a zlehčujeme jejich emoce. Dítě se za svoje pocity začne stydět. Takové děti bývají častěji bojácné a úzkostné.

Přílišná ochrana

Každý rodič chce, aby jejich dítě bylo šťastné. Jenže přehnané zametání cesty a ochrana dětí před zklamáním či neúspěchem zabraňuje tomu, aby se dítě poučilo ze svých chyb a převzalo zodpovědnost za vlastní činy. Ochrana dětí před špatnými zážitky je nepřipraví na reálný život, kde člověk čelí výzvám každý den.

Soutěživý rodič

Snažit se dostat z ratolestí to nejlepší a tlačit jej ke stále lepším výkonům může sice u některých dětí vést k výjimečným výsledkům. Jenže u jiných tento stále modernější styl výchovy zanechá trvalé následky. Děti, na které byly kladeny příliš vysoké nároky, končí v budoucnu úzkostné, nespokojené a nešťastné.  

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744