Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 největších internetových hoaxů historie

5 největších internetových hoaxů historie

Pravděpodobně každý z vás se někdy stal obětí internetového hoaxu. Tedy nepravdivých zpráv, které se lavinovitě šíří. I v Česku jsme jich mohli zaznamenat několik, ale s těmi celosvětovými se nemohou rovnat ani omylem. Přinášíme vám přehled pěti největších v historii internetu.

1) Příšera z Montauku (2008)

Jeden z největších hoaxů internetové historie odstartoval v roce 2008 článek v lokálních novinách v městečku Montauk ve státě New York v USA. Na fotku podivného „monstra“ si možná pamatujete také, prostřednictvím sociální sítě facebook dorazila i k nám. Fotografií se zabývalo několik vědců, kteří určili, že jde pravděpodobně o tělo mývala ve značném stádiu rozkladu.

2) Jak nabít iPod z cibule (2007)

iPhone se tehdy poprvé ukázal světu, ale daleko větší oblibě se tehdy těšil iPod. Přehrávač od společnosti Apple se ovšem nemohl chlubit zrovna největší výdrží baterie. A tak přišel zlepšovák, který si podmanil svět. Víceméně žertovná internetová stránka Household Hacker zveřejnila video, které ukazuje, jak dobít iPod z cibule: prostě tak, že do ní zapíchnete nabíječku. Video bylo tak slavné, že se dostalo až do pořadu Bořiči mýtů. A co myslíte? Fungovalo to?

3) Víla z Derbyshiru (2006)

Angličan Dan Baines má v oblibě aprílové vtípky a jeden z nich se mu vyvedl dokonale. Vyrobil mrtvolku víly, kterou následně s patřičně poutavým příběhem umístil k prodeji na aukčním portálu eBay. Stránka s neodolatelnou a poněkud tajemnou nabídkou lámala poměrně dlouho rekordy v návštěvnosti. I když sám popřel pravost svého „nálezu“, dosud mu píší lidé, že se snaží zakrýt skutečnou pravdu. 

4) Google TV (2007)

Internetová televize od společnosti Google je snad jednou z nejstarších spekulací. Youtuber Mark Erickson před devíti lety natočil velmi zručné video, které dává návod, jak se do betaverze „vysílání“ Googlu dostat. No, lidé se nedostali nikam. Za pozornost ovšem stojí, že popis služeb, které údajná televize umí, se shoduje s funkcemi, které nabízí Netflix či Hulu. 

5) The Blair Witch Project (1999)

V roce 1999 v Česku neměl doma internet zdaleka každý. Ti šťastnější z nás měli příšerně pomalé vytáčené internetové připojení. I tak vás ale pravděpodobně zasáhla mánie kolem filmu The Blair Witch Project, který představuje partu studentů, kteří se vydají po stopách tajemné čarodějnice. Filmový trhák se tvářil jako dokument a díky jedné z nejlépe provedených marketingových akcí v historii si ještě řada lidí dlouho nebyla jistá, zda se dění ve filmu skutečně odehrálo či nikoliv.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1