5 temných míst v Česku. Prokletý klášter, lázně s krutou historií i strašidelný les | info.cz

Články odjinud

5 temných míst v Česku. Prokletý klášter, lázně s krutou historií i strašidelný les

 Pokud vás jen tak nějaký hrad či zámek nenadchne a máte pocit, že jste už všechno viděli, zkuste se vydat na výlet na některé ze záhadami opředených míst České republiky. Kde se podle místních soustřeďují nadpřirozené síly a kde se ponurá atmosféra snoubí s temnou historií?

Rosa Coeli

Pětadvacet kilometrů jižně od Brna stojí v obci Dolní Kounice ruiny kláštera Rosa Coeli z roku 1181. Tehdy jej jako náhradu za škody, které způsobil drancováním v Rakousku, musel nechat na přímý rozkaz papeže postavit Vilém z Pulína, aby si to nerozházel s mocnou církví. Klášteru se ale příliš nedařilo. Jeptišek řádu premonstrátek tam bylo méně, než se předpokládalo, později se klášter zadlužil a nakonec jej vypálili husité.

Po husitských válkách byl klášter obnoven, jeho pověst ale rychle upadala. Jeho probošt Martin Göschl v roce 1522 přestoupil na protestantskou víru a oženil se s jednou z jeptišek. Pověsti praví, že hříšný život brzy zlákal i další řádové sestry a z kláštera se tak stalo hnízdo hříchu. Za jeho nástupce Jana klášter Rosa Coeli, tedy Růže nebeská, zcela zanikl. Podle některých pramenů na tom měli svůj podíl i nespokojení obyvatelé Dolních Kounic, kteří hříšné služebnice boží i s proboštem vyhnali.

Dnes mají rozvaliny starého kláštera unikátní tajuplnou atmosféru. Přístupná je stará věžička vysoko nad komplexem i rajský dvůr se zasypanou studní. Řada lidí tvrdí, že se v klášteře nachází řada energetických polí, ze kterých lze čerpat jak pozitivní, tak i negativní energii.

Jáchymov

Když přijíždíte k Jáchymovu ve směru od Karlových Varů, nebude zprvu po temné atmosféře ani stopy. Spodní část městečka tvoří pečlivě udržované lázně s bohatou květinovou výzdobou a udržovanými fasádami. Čím výš se ale v Jáchymově ocitnete, tím víc pocítíte, jak okolní vzduch houstne. Horní části města dominuje kostel a hned nad ním těžební věž.

Místními uranovými doly prošly za komunistů desetitisíce politických vězňů, kteří pracovali v nelidských podmínkách bez jakýchkoliv pracovních obleků. Vykmanov, Mariánská, Eliáš, Svornost, Rovnost, Bratrství a další, to byly názvy zdejších trestaneckých táborů, elegantně nazývaných nápravně pracovní tábory. Jejich vězni, kteří dolovali rudu nebo ji drtili v neblaze proslulé Věži smrti, byli vystaveni takovým dávkám ozáření, že to mělo většinou fatální následky.

Z Jáchymova lze vyrazit na pěší výlet, který vede přes místa, která se neblaze zapsala do historie. Něco z hrůz, které se zde odehrávaly za minulého režimu, si drží i město samotné, především jeho horní část. Oprýskané fasády, rozbitá okna, na některých místech propadající se země. Návštěva Jáchymova nenechá nikoho jen tak chladným, v hlavě si ji ponesete ještě dlouho.

Velhartice

Na začátku hustých šumavských lesů se nachází hrad Velhartice, který se tyčí nad stejnojmennou obcí. Ačkoliv i on sám, pocházející z přelomu 13. a 14. století, stojí rozhodně za pozornost, nejzáhadnější místo široko daleko naleznete ve stejnojmenné přilehlé vesnici.

Tam stojí hřbitovní kostel sv. Máří Magdaleny, který je dlouhodobě v centru zájmu všech, kteří si potrpí na záhady a tajemno. K místu se váže pověst o dívce, pro kterou si přišel v noci její milý, který ovšem už nebyl mezi živými. Právě onou legendou se měl inspirovat Karel Jaromír Erben, když skládal do své Kytice báseň Svatební košile.

Na štítu kostela jsou patrné skvrny na omítce, které připomínají dívčí obličej. Ačkoliv místní farníci omítku už několikrát opravovali, tvář se objevila pokaždé znovu. Někteří místní tvrdí, že lze na hřbitově komunikovat se světem mrtvých, jiní prohlašují, že je lepší se mu na sto honů vyhnout. Za výlet ale Velhartice tak či onak určitě stojí.

Branišovský les

Na okraji Českých Budějovic za sídlištěm Máj začíná rozlehlý Branišovský les, zvaný také Bor. Podle milovníků záhad se jedná o zaručeně nejstrašidelnější les na území České republiky. Místní jsou pak rozpolceni – jedni tvrdí, že tam chodí dlouhé roky a nic zvláštního nikdy nepocítili, jiní pak přiznávají, že by tam raději nikdy nešli sami.

S místem jsou spojena některá záhadná úmrtí, která budí pozornost i s odstupem času. Jedním takovým je příběh mladé dvojice, která se ubytovala v hotelu Praha v obci Branišov, vyrazila do lesa a nevracela se. Pátrači pak našli manžele oběšené na jednom ze stromů v místním lese. Nedlouho na to se na stejném místě oběsila jiná žena. Lidé nakonec pro jistotu strom porazili, rozřezali a spálili.

Jihočeské pověsti také mluví o tajemném černém muži, který by se měl v lese zjevovat. Podle některých vyprávění se jedná o jakéhosi strážce lesa. K místu se ostatně váže celá řada legend, od zastřelených vojáků až po UFO. Máte tak jedinečnou příležitost odhalit, jestli v Branišovském lese straší nebo ne.

Houska

Původně gotický hrad Houska později přestavěný do renesanční podoby je ozdobou milovaného kraje básníka Karla Hynka Máchy. Básník sám v dopise svému příteli Eduardu Hindlovi popisuje záhadný zážitek, který zde údajně měl v roce 1836. Když tehdy na hrad po půlnoci dorazil, vydal se do podzemí a podle svého tvrzení vyšel v Praze roku 2006.

Jednou z teorií, kterou začali lidé šířit, tak je, že hrad ukrývá časoprostorovou bránu, díky které lze cestovat časem. Druhá verze pak říká, že strmé zdi ve svém středu uzavírají skálu, ze které vede průrva až do pekla. Opevnění Housky pak má zabránit tomu, aby se zlo dostalo na povrch zemský.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud