Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 záhadných úmrtí Putinových odpůrců. Kteří kritici ruského prezidenta za svůj boj zaplatili životem?

5 záhadných úmrtí Putinových odpůrců. Kteří kritici ruského prezidenta za svůj boj zaplatili životem?

Tento čtvrtek přišla z Kyjeva zpráva o smrti bývalého ruského poslance Denise Voroněnkova, který kvůli obavám z pronásledování ruskou tajnou policií loni emigroval na Ukrajinu a získal tu státní občanství. Voroněnkov, který v nedávném rozhovoru přirovnal „pseudovlastenecké šílenství“ v Rusku k nacistickému Německu, se kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina netajil. Veřejné vystupování proti šéfovi Kremlu se mu však stalo osudným. Podle ukrajinských úřadů ho na ulici v centru Kyjeva zastřelil ruský agent. Chladnokrevnou smrtí však skočily životy i dalších Putinových odpůrců. Kteří jsou ti nejznámější?

 

Boris Němcov 2015

V únoru před dvěma lety byl zastřelen předák ruské opozice a charismatický kritik Vladimira Putina Boris Němcov. V pátek krátce před půlnocí byl několika ranami do zad zastřelen na mostě v centru Moskvy. Svým zraněním na místě podlehl. Za prezidenta Borise Jelcina zastával funkci viceprezidenta, po zvolení Putina prezidentem byl ale vytlačen na okraj ruského politického života. Kvůli účasti na protestech v roce 2007 až 2011 byl třikrát zatčen. Liberální politik se nebál Kreml hlasitě kritizovat. Putinovi vytýkal například přístup k ukrajinské krizi.

Boris Berezovský 2013

Záhadnou smrtí zemřel před čtyřmi lety další z řady Putinových kritiků. Byl jím ruský miliardář s vazbami na ruské politické elity Boris Berezovskij. Za éry prezidenta Borise Jelcina měl majetek a vliv. Kritika Vladimira Putina mu ale zlomila vaz. Oligarcha se zbavil velké části svého majetku a odešel do Velké Británie, kde získal politický azyl. Zde začal spolupracovat s dalším Putinovým odpůrcem Alexandrem Litviněnkem. Berezovskij byl v roce 2013 nalezen mrtvý v koupelně se smyčkou kolem krku.

Sergej Magnitskij 2009

Jedním ze symbolů odporu proti režimu Vladimira Putina byl také pětatřicetiletý právník Sergej Magnitskij, který pracoval pro britský investiční fond Hermitage Capital Management, který skupoval a zhodnocoval akcie ruských podniků. V roce 2007 do kanceláří fondu vtrhli ruští kriminalisté. V roce 2008 byl Magnistkij obviněn z daňových úniků a skončil ve vězení. O rok později ve své cele zemřel. Úřady smrt vysvětlovaly selháním srdce a zánětem slinivky břišní, podle svědků zde byl ale Magnitskij nalezen zmlácený. Od jeho smrti se spekuluje o tom, že byl jen kousek od odhalení velké korupční aféry. Ve Spojených státech poté vznikl takzvaný Magnitského zákon, který zavedl sankce proti těm, kteří se měli na smrti právníka podílet.

Anna Politkovská 2006

Pozdvižení vyvolal i případ novinářky Anny Politkovské, která byla šesti ranami zastřelena ve výtahu v domě, kde žila. Politkovská, která pracovala pro opoziční list Novaja gazeta, napsala knihu „Putinovo Rusko“, kde šéfa Kremlu obviňuje ze zavádění policejního státu v Rusku. Kritizovala také porušování lidských práv v Čečensku ruskými jednotkami a informovala o vraždách a znásilňování, kterých se ruští vojáci dopouštěli na civilním obyvatelstvu. Putinovi byla trnem v oku také kvůli odhalování korupce.

Alexandr Litviněnko 2006

Alexandr Litviněnko patří neznámější jména kritiků Vladimira Putina. Nejdříve pracoval pro sovětské tajné služby KGB a později ruské FSB, později ale začal kritizovat poměry v rozvědce i politiku Kremlu. Poté, co veřejně prohlásil, že jeho nadřízení plánovali vraždu Borise Berezovského, byl nucen tajné služby opustit. V roce 2001 se mu podařilo získat britské občanství a začal zde pracovat pro tajné služby. Tři týdny poté, co se sešel se dvěma ruskými agenty, zemřel. Podle britských úřadů mu měli do čaje přimíchat radioaktivní polonium. Těsně před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta.