Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

6 rad proti jarní depresi, které fungují

6 rad proti jarní depresi, které fungují

Možná to znáte. Venku se ukazují první paprsky jarního slunce. Rozednívá se dříve a objevují se první květy. A vy máte náladu nanic. Jste unavení, nic vás nebaví a nejradši byste zalezli někam, kde na vás nebude nikdo mluvit. Někteří zažívají jarní depresi každý rok. Dá se jí ale vyhnout, nebo ji alespoň zmírnit?

Naplánujte si „lepší časy“

Ani když máte dojem, že se proti vám spiknul celý svět, nesmíte přestat myslet na budoucnost. Začněte přemýšlet, kam vyrazíte v létě na dovolenou nebo na výlet. Projděte si nabídky na internetu, případně si o vaší vysněné destinaci víc přečtěte nebo si stáhněte nějaký cestopisný dokument. Přestože teď nechcete ani vytáhnout paty z domu, věřte, že bude líp, a naplánujte si něco, na co se v budoucnosti můžete těšit.

Oživte stará přátelství

Při špatné náladě někdy nepomůžou ani věrní přátelé. Zkuste proto třeba obnovit vztahy, které jste už dávno pohřbili. Uspořádejte sraz kamarádů ze střední školy nebo se spojte s kolegy z bývalé práce. Třeba z toho nevznikne nerozlučné přátelství, ale možná vám pomůže, když alespoň na chvilku změníte lidi kolem sebe.

Pomozte jiným

Zní to hrozně, ale občas nám ke vzpamatování pomůže, když zjistíme, že existují horší problémy, než jsou ty naše. Zkuste se připojit k dobrovolníkům. Nabídek pomoci je spousta. Můžete třeba s partou nadšenců vyčistit park plný odpadků nebo jděte dělat společnost starým lidem do domova důchodců. Pocit z nezištné pomoci vás nabije na několik dní dopředu.

Udělejte si den pro sebe

Doba mezi zimou a jarem je časem přechodu, který pociťuje i naše tělo. Pokožka je vysušená a unavená. Pokuste se jí zlom mezi zimou a jarem proto co nejvíce ulehčit. Zajděte si na jeden den do wellness centra a nechte o sebe pečovat. Odstřihněte se od online světa a alespoň 24 hodin nechoďte na e-mail, facebook a sociální sítě. Pokud nechcete utrácet za péči profesionálů, udělejte si lázně doma. Napusťte si vanu, udělejte si pleťovou masku nebo zábal na vlasy a relaxujte.

Vyčistěte šatník

„Nemám co na sebe!“ je věta, která zní nejčastěji snad právě v období přelomu zimy a jara. Objemné bundy, svetry a vlněné punčocháče míří do skříně, ale vy máte pocit, že z ní nemáte co vytáhnout. Protřiďte své kousky a co už nosit nechcete, můžete prodat na internetu nebo věnovat na charitu. Vydejte se pak na nákupy a pořiďte si nové věci, na které se budete těšit a kontrolovat kvůli nim každý den teploměr, abyste si je už mohli obléknout.

Stanovte si cíl

Nikdy není pozdě začít. Od novoročních předsevzetí sice už uplynul nějaký čas, určitě to ale neznamená, že nemůžete začít teď. Vždycky jste snili o tom, že budete chodit pravidelně běhat? Nebo že zvládnete rozštěp? Nikdy není pozdě. Začněte pomalu a naplánujte si, kdy se svému novému koníčku budete věnovat. Samozřejmě, ne vždy to vyjde a pokaždé třeba nebudete mít tolik času, kolik byste chtěli. Užívejte si ale každou chvíli, kterou vašim zájmům můžete věnovat. Zapisujte a dokumentujte své úspěchy nebo si najděte třeba i na internetu ostatní se stejným koníčkem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744