Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

7 exotických pochoutek, které byste na talíři nechtěli

7 exotických pochoutek, které byste na talíři nechtěli

Exotické země jsou plné pochoutek, které pro Evropany mnohdy přesahují mez, kterou jsou při svých gastronomických dobrodružstvích ochotní překročit. Najdou se ale cestovatelé, kteří se na kulinářské zvláštnosti specializují. Podívejte se na seznam těch nejpodivnějších jídel, která na světě můžete ochutnat.

Panenská vejce (Čína)

Tradiční panenská vejce nejsou nic jiného, než vařená slepičí vejce. Nevaří se ale ve vodě, ale v moči mladých chlapců. Jakmile v malém čínském městě Dongyang začne jaro, místní školáci začnou místo do toalet močit do předem připravených nádob. Těch se pak ujmou trhovci, kteří v ulicích vaří tradiční pochoutku, jejíž recept je známý stovky let.

Býčí žlázy (Kanada)

Pokud na kanadském jídelním lísku uvidíte pokrm lákavě nazvaný „prérijní ústřice“, nenechte se zmást. Pod tímto krycím názvem se skrývají býčí žlázy, mohou být ale také prasečí nebo beraní. Servírování se ale smaženým ústřicím velmi podobá, žlázy jsou obalené v těstíčku a podávané s koktejlovou omáčkou a citronem.

Smažené tarantule (Kambodža)

Pokud se rozhodnete procestovat Kambodžu, budete mít šanci ochutnat jedno z nejpopulárnějších pouličních jídel v regionu. Jsou jím smažené tarantule. Ve stejné úpravě si ale můžete také dát mravence nebo cvrčky. Podle tamních obyvatel jsou ale tarantule zdaleka nejlepší, dodají prý tělu sílu.

Fugu (Japonsko)

Japonští kuchaři, kteří chtějí tuto velmi jedovatou rybu připravovat v restauraci, musí projít speciálním tříletým kurzem. Ryba totiž obsahuje smrtící jed tetrodotoxin, který je asi stokrát silnější než kyanid. Jeho nejvyšší koncentraci má ryba v játrech, mozku a jikrách. Tetrodotoxin způsobuje paralýzu hladkého svalstva a smrt nastane v důsledku nečinnosti plic. Fugu si přesto japonští jedlíci dopřávají, několik lidí ročně ale za tuto pochoutku zaplatí životem.

Fermentovaný žralok (Island)

Jestliže islandskou specialitu nějaký cestovatel ochutná, jistě na ní jen tak nezapomene. Její aroma totiž představuje velmi silný zážitek. Ti, kdo už tuto zkušenost mají za sebou, popisují Hákarl jako „nejhorší, nejodporněji chutnající věc“. Může za to především čpavek, který je z masa žraloka malohlavého hodně cítit. Příprava fermentovaného masa trvá poměrně dlouho. Naporcované maso se uskladní do jam, zatíží se velkými kameny a vydrží tam i několik měsíců. Následně se zavěsí pod přístřeškem a tam se nechá ještě několik měsíců sušit.

Vejce Balut (Filipíny)

Balut je velmi oblíbené pouliční jídlo zejména na Filipínách. Opět se jedná o vařené kachní nebo slepičí vejce, ovšem s jedním, pro Evropana dost podstatným, rozdílem. Není v něm pouze žloutek a bílek, obsahuje i částečně vyvinuté embryo. Vejce se před vařením nechají zhruba dva až tři týdny inkubovat, až tehdy je totiž zárodek dostatečně velký.

Mravenčí larvy (Mexiko)

Mravenčí larvy, nebo také „mexický kaviár“, je pokrm, který se typicky připravuje v centrálním Mexiku. Larvy se sbírají hlavně u kořenů rostliny agáve anebo u kaktusů v době od února do května a jsou velmi oblíbené už od dob starých Aztéků.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744