Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

7 koníčků bohatých a mocných: Segway polo nebo mandarínština

7 koníčků bohatých a mocných: Segway polo nebo mandarínština

Sbírání uměleckých cenností a hraní golfu je mezi miliardáři stále oblíbené, čím dál více se ale nejbohatší lidé světa koukají také po jiných koníčcích. Často velmi bizarních. Čím vším byste si s boháči mohli krátit čas?

Mark Zuckerberg

Zakladatel Facebooku je pověstný tím, že si rád dává zapeklité úkoly. Jednou se třeba rozhodl, že se naučí mandarínštinu. Koníčky ale využívá i k popularizaci jednotlivých odvětví. V roce 2015 oznámil, jak jinak než na své sociální síti, předsevzetí, že každý druhý týden přečte jednu knihu. Postupně se k němu přidávali lidé na celém světě, kteří vždy od Zuckerberga dostali tip na titul, který právě čte.

Jeff Bezos

Jeffrey Preston „Jeff“ BezosJeffrey Preston „Jeff“ Bezosautor:

Bezos obohatil svět obchodním portálem Amazon. Jeho jmění dosahuje podle časopisu Forbes přes 45 miliard dolarů (asi 1,15 bilionu korun). Část z něj vykládá na budování netradičních hodin v horách na západě Texasu. Ty by měly vydržet v provozu až 10 tisíc let.

Steve Wozniak

Steve WozniakSteve Wozniakautor: Shutterstock

Ze dvou zakladatelů společnosti Apple se více proslavil Steve Jobs, ale zapomínat by se nemělo ani na člověka, který mu pomáhal celý úspěšný byznys rozjíždět. Už jen kvůli svérázné zálibě. Steve Wozniak hraje segway polo. Zajímavé využití stroje, který mnozí proklínají.

Warren Buffett

Warren BuffettWarren Buffettautor: profimedia.cz

Třetí nejbohatší muž světa má koníček, který se naplno hodí k jeho pokročilému věku. Hraje bridž. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby se na partičku scházel s přáteli v klubu. Jenže on zvolil pokročilejší technologii. Karty hraje online. A aby toho nebylo málo, přidává ještě hru na ukulele. Absolvoval i duet se slavným Jonem Bon Jovim.

Dick Costolo

Dick CostoloDick Costoloautor: Repro Strategie

Bývalý výkonný ředitel Twitteru tráví velkou část času sledováním včelstva. Mezi jeho hobby patří výroba medu. Dokáže se tak rozplývat nad neúnavnou prací včel, kterou prohlásil za fascinující.

Bill Gates

Bill GatesBill Gatesautor: wikimedia

Když už byla v úvodu textu řeč o golfu, nelze nezmínit zálibu Billa Gatese. Zakladatel společnosti Microsoft sice hru na greenech rád nemá, zato dovede pořádně ocenit použité golfové míčky. Když už si jednou za čas jde zahrát s rodinou, přibalí do bagu právě je. Nemusí tak draze kupovat nové.

Richard Branson

Richard BransonRichard Bransonautor: https://www.flickr.com/photos/gulltaggen/4564600916

Když má majitel značky Virgin volno, najdete ho často na vodě. S oblibou se věnuje kitesurfingu. Podle jeho slov mu umožňuje vrátit se do pracovního zápřahu kompletně odpočatý. Vedle toho také rád poznává cizí kultury. Zúčastnil se například průvodu v tradičních krojích v indické Bombaji.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1