Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

7 překvapivých vlastností inteligentních lidí. Kolik z nich máte vy?

7 překvapivých vlastností inteligentních lidí. Kolik z nich máte vy?

Dobré známky ve škole ještě neznačí inteligenci nebo úspěch v životě. Zatímco jedničkáři mají občas své hodnocení pečlivě vydřené, géniové školou mohou proplouvat spíše s lehkostí a i bez biflování dokáží studovat s dobrými známkami. Spojují ale přece jen inteligentní lidi nějaké společné znaky? Je jich celkem sedm a pravděpodobně byste je nečekali.

Lenost

Vlastnost, kterou byste od inteligentních lidí asi nepředpokládali. Je ale pravda, že chytří lidé se mohou snáze začít nudit, protože je jim vše jasné dřív než ostatním. Proto se svému okolí mohou zdát méně aktivní, protože se zabývají svými myšlenkami, a tak jim to mnohdy vyhovuje.

Tyto závěry potvrdila i studie vědců z univerzity Florida Gulf Coast, která porovnávala dvě skupiny lidí. V jedné byli ti, kteří v dotazníku uvedli, že rádi přemýšlejí a hledají nová řešení. Druzí naopak odpovídali, že podobně myslí jen, když musí. U obou skupin pak vědci porovnávali množství pohybu za týden. A výsledky potvrdily jejich předpoklady. „Myslitelé“ se během pracovních dní pohybovali výrazně méně, než druhá skupina. Zajímavé bylo, že jinak významné rozdíly se o víkendu srovnaly.

Nikdo není neomylný

Inteligentní lidé se údajně v životě dokážou posunovat dopředu, protože umí uznávat své chyby. Co víc, z omylů se dokáží učit, a proto mohou být úspěšnější než ostatní. Ti často hledají chyby všude jinde, jen ne u sebe, a proto je opakují, což potvrdila i studie výzkumníků z Toronta.

Inteligentní dlaždiči

Vulgární mluva je v obecných představách spjatá spíše s nižším intelektem. Podle výzkumu z roku 2015 ale i pořádné nadávání vyžaduje vyšší IQ. Konkrétně bohatou slovní zásobu. Zjistili to výzkumníci z univerzity v Massachusetts. Ti testovali, kolik různých nadávek dokáží lidé během minuty vymyslet. Poté po nich chtěli, aby 60 sekund také vyjmenovávali co nejvíce různých zvířat, která znají. Při porovnání zjistili, že ti, kteří měli bohatší slovní zásobu (dokázali vyjmenovat nejvíce druhů zvířat), také znali nejvíce nadávek a tabuizovaných slov. Při analýze používání sprostých výrazů navíc padlo další tabu – ženy mají v tomto oboru poměrně stejně bohatou zásobu slov jako muži.

Noční sovy

Zůstáváte vzhůru dlouho do noci? Tak to možná značí, že jste prudce inteligentní. Vědci zjistili, že ti nejchytřejší chodí do postele nejpozději. Nejvyšší IQ měli dle amerického průzkumu osoby, které v týdnu usínaly 29 minut po půlnoci. Nejméně bystří uléhali průměrně už ve 23:41. O víkendu pak nejinteligentnější testovaní šli do postele až pár minut před druhou v noci.

Knihomolové

Kdo víc čte, ten víc ví. To je jednoduchá rovnice, která ani nepotřebuje ověření. Kanadští experti ale zjistili, že čtení nezvyšuje jen množství vědomostí. Pravidelná četba totiž zlepšuje paměť, komunikační schopnosti a soustředění.

Milovníci černého humoru

Máte rádi morbidní a nekorektní humor? Pak se asi hodnota vašeho IQ pohybuje v horní části inteligenční stupnice. Tvrdí to vídeňská výzkumnice Ulrike Willingerová, která zkoumala souvislosti mezi chytrostí a oblibou černého humoru. Zjistila, že nejvíce si morbidní vtipy užívali ti nejchytřejší, kteří se výzkumu účastnili. Zároveň byli také nejméně agresivní a měli vyšší vzdělání než ostatní.

Inteligentní opilci a narkomani

Rodiče by si měli dávat pozor na nadané děti. Podle britské studie totiž inteligentní potomci snáze tíhnou v pubertě a v dospělosti k drogám a alkoholu. Závěry vycházejí z londýnské studie, která zjišťovala výši inteligence u 11letých a později ke stejným osobám vrátila, když jim bylo 42 let. Vzorek skoro sedmi tisíc sledovaných prokázal, že vyšší inteligence v dětském věku pravděpodobně znamená větší náklonost k drogám v dospělosti. Dle výsledků pak více nelegálním látkám podléhaly ženy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.Článek

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1