Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

7 zemí, kde by chtěl žít každý. Kde je nejvyšší kvalita života?

7 zemí, kde by chtěl žít každý. Kde je nejvyšší kvalita života?

Samozřejmě, že ve srovnání s mnoha jinými státy se nemáme vůbec špatně, ale mohlo by to někdy být i lepší. Mezi evropskou špičku totiž Česko zatím nepatří. Které státy starého kontinentu jsou naopak těmi, kde by chtěl žít každý?

7) Norsko

Krásná příroda a také velký důraz na to, aby životní prostředí zůstalo čisté i pro budoucí generace – to vyneslo Norsku sedmou příčku mezi zeměmi s nejvyšší životní úrovní v Evropě. Z ekonomického hlediska je třeba počítat s vyššími cenami zboží i nemovitostí. Příjmy jsou sice vysoké, ale velká část z nich padne na pokrytí běžných životních nákladů.

Norsko je vyhlášené čistou přírodou.Norsko je vyhlášené čistou přírodou.autor: archiv

6) Finsko

O příčku výše se umístil další ze severských států, země tisíců jezer. Také zde jsou poměrně vysoké příjmy, a i když si Finové občas vyhodí z kopýtka a rozjedou to třeba v restauraci s přáteli, stejně jim kromě peněz na běžné výdaje zbyde i na to, aby něco ušetřili na „horší časy“.

Ne nadarmo se Finsku přezdívá země tisíců jezer.Ne nadarmo se Finsku přezdívá země tisíců jezer.autor: scom

5) Nizozemsko

Propracovaný sociální systém spolu s dobrými příjmy a přijatelnými cenami vyšvihly Holandsko na pátou příčku. Nejspíš to nebude nic pro milovníky vysokých hor, ale už v legendárním snímku Někdo to rád horké věděli, že: „Nikdo není dokonalý“.

Holandsko a jeho kanály, které lákají k plavbě.Holandsko a jeho kanály, které lákají k plavbě.autor: Profimedia.cz

4) Švédsko

Pokud srovnáte výdaje na živobytí ve Švédsku s průměrnými příjmy, vyjdou vám velice sympatická čísla. Severská monarchie je navíc vyhlášená svým důchodovým systémem, kdy sice pracující odvádějí poměrně velkou část mzdy na tento účel, ve stáří ale jako když najdou. Proč myslíte, že je svět plný usměvavých švédských penzistů, kteří si na stará kolena užívají cestování?

Švédští důchodci mohou cestovat po celém světě.Švédští důchodci mohou cestovat po celém světě.autor: scom

3) Německo

Bronz v žebříčku zemí bere náš západní soused. Překvapivým faktem může být, že průměrný plat v Německu rozhodně nepatří na starém kontinentu k těm nejvyšším. Na druhou stranu ani cenová politika spolkové republiky není nijak vysoko. Řečeno s nadsázkou – v Německu za málo peněz hodně muziky.

V Německu nejsou nejvyšší příjmy, ale ani ceny.V Německu nejsou nejvyšší příjmy, ale ani ceny.autor: Shutterstock

2) Dánsko

Že mezi skandinávskými státy bude hrát prim Dánsko, by asi čekal jen málokdo. Podobně jako v případě Německa ale rozhodla výše nákladů na pohodlný život. V porovnání s dalšími severskými monarchiemi se dají bydlení, doprava, potraviny i další služby pořídit na Jutském poloostrově nejvýhodněji.

V Dánsku se dá žít výhodně.V Dánsku se dá žít výhodně.autor: CC BY-SA 2.0: Dennis Jarvis via Flickr

1) Švýcarsko

V případě čtyřjazyčného horského státu není vůbec co řešit. Obyvatelé země proslulé hodinkami, sýry, čokoládou, ale také perfektním bankovnictvím se zkrátka uměli narodit. Švýcaři berou hodně a díky příznivým cenám si za to také hodně koupí. Průměrný člověk, který žije a pracuje ve městě, si tak může pořídit dvojnásobek toho, co stejně situovaný občan New Yorku.

Švýcaři se zkrátka uměli narodit.Švýcaři se zkrátka uměli narodit.autor: Shutterstock

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744