Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

8 filmů, které by vám v létě 2018 neměly uniknout

1080p720p360p

Ani v létě kina nepřestávají promítat filmy, které rozhodně stojí za vidění. Podívejte se na výběr osmi snímků, které by vám mohly horké letní večery ještě zpříjemnit.

Deadpool 2

Už v polovině května mělo premiéru pokračování úspěšné akční komedie Deadpool režiséra Davida Leitche. Ryan Reynolds se coby poněkud netradiční superhrdina snaží dostát svému velkému snu – stát se nejvyhledávanějším barmanem v Mayberry.

1080p 720p 360p
Deadpool 2

Solo: Star Wars Story

Další z filmů, který navazuje na úspěšnou kultovní značku pod záštitou George Lucase. Režie filmu, který předchází událostem z Epizody IV: Nové naděje, se tentokrát ujal Ron Howard, který stojí například za filmem Rivalové, Apollo 13 nebo Šifra mistra Leonarda.

720p 360p
Solo: Star Wars Story

Tiché místo

Psychologický thriller Tiché místo o rodině, která se zoufale snaží přizpůsobit životu pod nadvládou Těch, které zláká i sebetišší zvuk. Kdo jsou ti Oni? Nikdo neví. Ví se jen to, že mají mimořádně vyvinutý sluch a jejich pozornost pro lidi znamená jistou smrt. Film režíroval John Krasinski, který má na svém kontě například filmy jako Detroit nebo Mariňák.

1080p 720p 360p
Tiché místo

Já, Simon

V polovině července kina poprvé uvedou romantickou komedii Já, Simon. Příběh teenagera, který se svému okolí a také sám sobě snaží přiznat, že je gay, dostává dramatický ráz hlavně kvůli zápletce, která je v dnešní době poměrně aktuální. Jeho více než soukromá korespondence se totiž dostane do špatných rukou a Simon tak musí čelit nepříjemnému vydírání.

 

1080p 720p 360p
Já, Simon

Jurský svět: Zánik říše

Jak už název napovídá, pokračování ságy o dinosaurech bude zřejmě trochu jiné než jeho předchůdci. V nebezpečí budou totiž nejen lidé, ale také samotná zvířata. Snímek režíruje Juan Antonio Bayona a v hlavních rolích se objeví Chris Pratt, Bryce Dallas Howardová nebo Jeff Goldblum.

1080p 720p 360p
Jurský svět: Zánik říše

Kryštůfek Robin

Kromě akčních trháků letošní léto obohatí také příběh dospělého Kryštůfka Robina a jeho věrného kamaráda Medvídka Pů. Pů a jeho kamarádi přijdou Kryštofovi ve chvíli, kdy se jeho život točí jen kolem mizerně placené práce a rodinu musí nechávat na druhé koleji.

Predátor: Evoluce

Predátor je zpět. Nového snímku z pera Shanea Blacka, který by měl mytologicky navázat na dosavadní filmy, se dočkáme až v polovině září. V hlavních rolích by se měli objevit Boyd Holbrook, Olivia Munnová nebo Yvonne Strahovski.

1080p 720p 360p
Predátor: Evoluce

Alita: Bojovný anděl

Posledním tipem už se díváme za letní sezonu, ale ať se máte na co těšit... James Cameron je zpět a s ním i nový akční sci-fi thriller Alita: Bojovný anděl. Režijně se na snímku o daleké budoucnosti podepsal Robert Rodriguez. Za scénářem, který odhaluje svět po zničujícím kolapsu, ale stojí právě Cameron.

1080p 720p 360p
Alita: Bojovný anděl

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1