8. května se narodil Švýcarský filantrop Jean Henri Dunant. Právě on stojí za zrodem Červeného kříže | info.cz

Články odjinud

8. května se narodil Švýcarský filantrop Jean Henri Dunant. Právě on stojí za zrodem Červeného kříže

Jako první zorganizoval pomoc raněným vojákům bez ohledu na to, ke které válčící straně patří, Švýcar Jean Henri Dunant, jenž se narodil 8. května 1828. Den narození tohoto švýcarského filantropa, který se v roce 1901 stal spolu s Frédérikem Passym prvním nositelem Nobelovy ceny za mír, se také každoročně slaví jako Mezinárodní den Červeného kříže. Tato organizace totiž vznikla právě díky Dunantovi, který pomoci ostatním zasvětil téměř celý svůj život.

Na myšlenku vytvořit skupinu dobrovolníků, kteří by pomáhali ve válce raněným, ho přivedly otřesné zážitky z krvavé bitvy u Solferina, v níž v červnu 1859 zemřelo 4700 mužů a další desítky tisíc jich byly zraněny. Již v únoru 1863 byl vytvořen Mezinárodní výbor pro pomoc raněným (posléze přejmenovaný na Mezinárodní výbor Červeného kříže). Tento orgán v roce 1864 vyjednal ustanovení konvence o zlepšení osudu raněných vojáků v poli, které byly později několikrát modifikovány a rozšířeny a nakonec se staly základem Ženevských konvencí z roku 1949. Jean Henri Dunant zemřel 30. října 1910.

Červený kříž a Červený půlměsíc – který jako symbol používají islámské země - působí po celém světě a svoji pomoc může poskytnout prakticky ve všech státech. Tím pádem může téměř okamžitě reagovat na jakoukoli humanitární krizi. Počet příjemců jejich péče se neustále zvyšuje, v posledních pěti letech vzrostl na 470 milionů ročně.

V současnosti například poskytuje pomoc uprchlíkům, kteří odcházejí z Demokratické republiky Kongo například do Ugandy. Uprchlíci, mezi kterými je 80 procent žen a dětí, přicházejí do Ugandy vyčerpaní a hladoví a kvůli špatným hygienickým podmínkám potýkají s epidemií cholery. Zdravotní péčí a zajištěním pitné vody a nezávadného jídla pomáhá Červený kříž ale i v jiných částech Afriky. Například v Nigeru nebo Středoafrické republice.

Červený kříž je aktivní i na Blízkém východě. V Sýrii poskytuje pomoc až jednomu milionu lidí, tamní organizace provozuje na 14 mobilních ošetřoven, přeživším obyvatelům z válečných oblastí ale zajišťuje i jídlo a oblečení. Pomoc neustále poskytuje i v Gaze. Čtyři z pěti rodin na tomto území nemají stálý příjem a drtivá většina obyvatel je zcela závislá na humanitární pomoci.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud