8. května se narodil Švýcarský filantrop Jean Henri Dunant. Právě on stojí za zrodem Červeného kříže | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

8. května se narodil Švýcarský filantrop Jean Henri Dunant. Právě on stojí za zrodem Červeného kříže

8. května se narodil Švýcarský filantrop Jean Henri Dunant. Právě on stojí za zrodem Červeného kříže

Jako první zorganizoval pomoc raněným vojákům bez ohledu na to, ke které válčící straně patří, Švýcar Jean Henri Dunant, jenž se narodil 8. května 1828. Den narození tohoto švýcarského filantropa, který se v roce 1901 stal spolu s Frédérikem Passym prvním nositelem Nobelovy ceny za mír, se také každoročně slaví jako Mezinárodní den Červeného kříže. Tato organizace totiž vznikla právě díky Dunantovi, který pomoci ostatním zasvětil téměř celý svůj život.

Na myšlenku vytvořit skupinu dobrovolníků, kteří by pomáhali ve válce raněným, ho přivedly otřesné zážitky z krvavé bitvy u Solferina, v níž v červnu 1859 zemřelo 4700 mužů a další desítky tisíc jich byly zraněny. Již v únoru 1863 byl vytvořen Mezinárodní výbor pro pomoc raněným (posléze přejmenovaný na Mezinárodní výbor Červeného kříže). Tento orgán v roce 1864 vyjednal ustanovení konvence o zlepšení osudu raněných vojáků v poli, které byly později několikrát modifikovány a rozšířeny a nakonec se staly základem Ženevských konvencí z roku 1949. Jean Henri Dunant zemřel 30. října 1910.

Červený kříž a Červený půlměsíc – který jako symbol používají islámské země - působí po celém světě a svoji pomoc může poskytnout prakticky ve všech státech. Tím pádem může téměř okamžitě reagovat na jakoukoli humanitární krizi. Počet příjemců jejich péče se neustále zvyšuje, v posledních pěti letech vzrostl na 470 milionů ročně.

V současnosti například poskytuje pomoc uprchlíkům, kteří odcházejí z Demokratické republiky Kongo například do Ugandy. Uprchlíci, mezi kterými je 80 procent žen a dětí, přicházejí do Ugandy vyčerpaní a hladoví a kvůli špatným hygienickým podmínkám potýkají s epidemií cholery. Zdravotní péčí a zajištěním pitné vody a nezávadného jídla pomáhá Červený kříž ale i v jiných částech Afriky. Například v Nigeru nebo Středoafrické republice.

Červený kříž je aktivní i na Blízkém východě. V Sýrii poskytuje pomoc až jednomu milionu lidí, tamní organizace provozuje na 14 mobilních ošetřoven, přeživším obyvatelům z válečných oblastí ale zajišťuje i jídlo a oblečení. Pomoc neustále poskytuje i v Gaze. Čtyři z pěti rodin na tomto území nemají stálý příjem a drtivá většina obyvatel je zcela závislá na humanitární pomoci.  

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.