Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

8. května se narodil Švýcarský filantrop Jean Henri Dunant. Právě on stojí za zrodem Červeného kříže

8. května se narodil Švýcarský filantrop Jean Henri Dunant. Právě on stojí za zrodem Červeného kříže

Jako první zorganizoval pomoc raněným vojákům bez ohledu na to, ke které válčící straně patří, Švýcar Jean Henri Dunant, jenž se narodil 8. května 1828. Den narození tohoto švýcarského filantropa, který se v roce 1901 stal spolu s Frédérikem Passym prvním nositelem Nobelovy ceny za mír, se také každoročně slaví jako Mezinárodní den Červeného kříže. Tato organizace totiž vznikla právě díky Dunantovi, který pomoci ostatním zasvětil téměř celý svůj život.

Na myšlenku vytvořit skupinu dobrovolníků, kteří by pomáhali ve válce raněným, ho přivedly otřesné zážitky z krvavé bitvy u Solferina, v níž v červnu 1859 zemřelo 4700 mužů a další desítky tisíc jich byly zraněny. Již v únoru 1863 byl vytvořen Mezinárodní výbor pro pomoc raněným (posléze přejmenovaný na Mezinárodní výbor Červeného kříže). Tento orgán v roce 1864 vyjednal ustanovení konvence o zlepšení osudu raněných vojáků v poli, které byly později několikrát modifikovány a rozšířeny a nakonec se staly základem Ženevských konvencí z roku 1949. Jean Henri Dunant zemřel 30. října 1910.

Červený kříž a Červený půlměsíc – který jako symbol používají islámské země - působí po celém světě a svoji pomoc může poskytnout prakticky ve všech státech. Tím pádem může téměř okamžitě reagovat na jakoukoli humanitární krizi. Počet příjemců jejich péče se neustále zvyšuje, v posledních pěti letech vzrostl na 470 milionů ročně.

V současnosti například poskytuje pomoc uprchlíkům, kteří odcházejí z Demokratické republiky Kongo například do Ugandy. Uprchlíci, mezi kterými je 80 procent žen a dětí, přicházejí do Ugandy vyčerpaní a hladoví a kvůli špatným hygienickým podmínkám potýkají s epidemií cholery. Zdravotní péčí a zajištěním pitné vody a nezávadného jídla pomáhá Červený kříž ale i v jiných částech Afriky. Například v Nigeru nebo Středoafrické republice.

Červený kříž je aktivní i na Blízkém východě. V Sýrii poskytuje pomoc až jednomu milionu lidí, tamní organizace provozuje na 14 mobilních ošetřoven, přeživším obyvatelům z válečných oblastí ale zajišťuje i jídlo a oblečení. Pomoc neustále poskytuje i v Gaze. Čtyři z pěti rodin na tomto území nemají stálý příjem a drtivá většina obyvatel je zcela závislá na humanitární pomoci.  

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1