Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

8 nejbrutálnějších náboženských sekt, které rozsévaly zkázu a smrt

8 nejbrutálnějších náboženských sekt, které rozsévaly zkázu a smrt

Když se v České republice řekne náboženská sekta, lidem se většinou vybaví scientologická církev nebo vesmírní lidé. V porovnání s fanatickými skupinami, které řádily po světě a dopouštěly se četných zločinů, se ale jedná jen o slabý čajíček. Kterých osm sektářských společenství se zapsalo do historie svou brutalitou?

1. Hnutí pro obnovu deseti přikázání Božích (Movement for the Restoration of the Ten Commandements of God)

Na sklonku 80. let založilo pět vůdců v Ugandě Hnutí pro obnovu deseti přikázání Božích, které se tvářilo jako katolické uskupení, a to přesto, že bylo vedení i řada členů římskokatolickou církví exkomunikována. Jak napovídá název, zvláštní důraz kladli přívrženci na dodržování Desatera přikázání ze Starého zákona. V rámci svého náboženského přesvědčení řada sektářů odmítala mluvit a raději používala znakovou řeč, aby neporušila přikázání o nepřípustnosti křivého svědectví vůči bližnímu.

Hnutí očekávalo, že 1. ledna 2000 nastane soudný den. Když datum minulo bez toho, že by apokalypsa skutečně nastala, začala sekta ztrácet stoupence a posunula tak termín konce světa na 17. března téhož roku. Tehdy se sešly stovky sektářů v kostele ve vesnici Kanangu, aby společně vyčkaly příchodu soudného dne. Místo toho vybuchly připravené nálože a v plamenech, které kostel zachvátily, zemřelo 530 lidí včetně mnoha dětí a všech pěti lídrů skupiny. Mrtvé přívržence Hnutí pro obnovu deseti přikázání Božích následně nacházeli policisté na dalších místech Ugandy, celkový počet obětí fanatického vyznání dosáhl 778.

2. Colonia Dignidad (Kolonie důstojnosti)

Několik desítek let se v Chile pod vedením evangelického kazatele a bývalého nacistického lékaře Paula Schäfera odehrávaly zločiny, o kterých neměly tamní úřady ani ponětí. Co se navenek tvářilo jako společenství baptistů, bylo ve skutečnosti zvrhlé uskupení, které se neštítilo ničeho. V Colonii Dignidad byly uměle přerušeny rodinné vazby, děti, které tak neměly ochranu v rodičích, se stávaly terčem zneužívání ze strany vůdců.

Řadovým členům společenství pak byl sexuální styk zapovězen, pokud byli nachytáni, závisel jejich další osud na lídrovi hnutí, který se nechal titulovat jako Věčný strýc. V sedmdesátých letech navázal spolupráci s režimem Augusta Pinocheta, jehož tajná policie prováděla výslechy v Schäferově kolonii. Odhalení hrůz mučení a znásilňování vyplulo na povrch, až když se v roce 1988 podařilo dvěma lidem z ostnatým drátem obehnané Colonie Dignidad uprchnout. Definitivní rozprášení sekty ovšem přišlo až v roce 1997, když rok předtím Paul Schäfer uprchl před obviněním ze znásilňování dětí do Argentiny a zmatení obyvatelé kolonie se setkali s okolním světem.

3. Aum Shinrikyo (Nejvyšší pravda)

Hnutí japonských blouznivců odkazující se k buddhismu a částečně hinduismu založil v roce 1984 Shoko Asahara, v roce 2007 se pak rozdělilo na dvě části – Aleph a Hikari no Wa. Do všeobecného povědomí se sekta dostala poté, co 20. března 1995 zaútočila nervovým plynem sarin v ranní špičce na soupravy tokijského metra, což si vyžádalo 12 obětí a na 4000 zraněných. Skupina figuruje na seznamu teroristických uskupení v několika státech světa a bedlivě ji sledují i japonské tajné služby.

Vůdce Shoko Asahara, vlastním jménem Chizuo Matsumoto, o sobě prohlašuje, že je Kristem a beránkem Božím a byl povolán, aby obnovil slávu buddhistického učení. Za své nepřátele považuje Spojené státy americké, britskou královskou rodinu, Svobodné zednáře, Nizozemce a další náboženství přítomná v Japonsku.

4. Chrám lidu (Peoples Temple)

V roce 1955 založil pastor Jim Jones, nadšený přívrženec marxistických myšlenek, hnutí Chrám lidu, které mělo zprvu jako poslání pomoc potřebným. Záhy ale začalo přituhovat a v šedesátých letech začalo společenství stále více získávat obrysy sekty a definitivně se odklonilo od myšlenek zakotvených v Bibli. V souvislosti s působením Chrámu lidu se začala vyskytovat obvinění ze zneužívání, a tak dal Jones v roce 1977 svým následovníkům příkaz, aby se ještě téhož dne spolu s ním přesunuli do jihoamerické Guyany. Tam v té době čtvrtým rokem budoval osadu v džungli jménem Jonestown, kde měli žít stoupenci jeho učení v utopické společnosti bok po boku v míru a naprosté soběstačnosti.

V roce 1978 mělo místo už 900 obyvatel a v listopadu téhož roku jej navštívil kongresman Leo Ryan, který vyšetřoval obvinění ze zneužívání v souvislosti s Chrámem lidu. Řada obyvatel Jonestownu skutečně Ryana prosila, aby jim pomohl z místa uprchnout. Když pak chtěl kongresman spolu s kameramanem a reportéry sám Jonestown opustit, byli všichni zastřeleni. Následně Jones, který vytušil, že mu teče do bot, donutil 18. listopadu 1978 své přívržence pod pohrůžkami vypít smrtící koktejl obsahující kyanid. Kdo neuposlechl, byl zastřelen. Vyšetřovatelé později na místě nalezli 918 obětí včetně 276 dětí.

5. Komunita Rajneeshpuram

Indický mystik, duchovní učitel a guru Bhagwan Shree Rajneesh, zvaný později též Osho, usoudil ve svých dvaadvaceti letech v roce 1953, že se mu podařilo dosáhnout úplného osvícení a na tom založil svou budoucnost náboženského kazatele. Pro neshody s indickou vládou se vydal v roce 1981 i s mnohými svými věrnými do USA, kde spolu se svou družkou Sheelou pokračoval v činnosti ve státě Oregon, kde založil poblíž města Dalles komunitu Rajneeshpuram. Na opuštěných pozemcích, kde se usadili, vzniklo stejnojmenné městečko, které mělo záhy 7.000 obyvatel. Postupně ale narůstalo napětí mezi přívrženci Osha a řadovými občany státu Oregon.

Sám vůdce se tou dobou stáhl z očí veřejnosti a v čele hnutí tak fakticky stanula jeho družka Ma Anand Sheela. Ta se pokusila ovlivnit místní volby, když spolu se svými věrnými infikovala pokrmy v dalleských restauracích bakteriemi salmonely. Účelem mělo být, že se lidé nedostanou k volbám, 45 jich skutečně skončilo v nemocnicích. Jednalo se o největší biologický útok v historii USA. Současně osnovala vůdkyně spiknutí za účelem likvidace státního zástupce Charlese Turnera, který vyšetřoval ilegální praktiky v komunitě Rajneeshpuram. Osho byl následně vypovězen ze země, Sheela odsouzena k 20 letům vězení, po 29 měsících propuštěna na čestné slovo a následně deportována. V současnosti žije ve Švýcarsku s manželem Ursem Birnstielem, který byl v minulosti rovněž členem hnutí.

6. Davidiáni (Branch Davidians)

Davidiáni se odštěpili v polovině padesátých let od církve Adventistů sedmého dne a usadili se poblíž texaského města Waco na kopci Mount Carmel, kde založili své centrum. V roce 1981 přijel na tamní pozemky David Koresh, který po smrti tehdejšího proroka hnutí záhy získal na svou stranu většinu davidiánů. Chování Koreshe a jeho stoupenců, kteří začali na Mount Carmelu nelegálně shromažďovat zbraně, vyvolalo časem pozornost texaského Úřadu pro alkohol, tabák, palné zbraně a výbušniny (ATF).

Složky ATF plánovaly v místě razii, která byla ale dopředu prozrazena. Místo momentu překvapení se tak dočkali ozbrojenci palby ze strany davidiánů a nasadili v odvetě do akce i vrtulníky národní gardy. Davidiáni byli po ztrátách na životech na obou stranách obklíčeni a akci převzala FBI s národní gardou. Kdo chtěl z obleženého centra odejít, tomu to bylo umožněno, vzápětí byl ale zatčen. Po 51 dnech obléhání 19. dubna 1993 spustily vládní složky útok, kde byla nasazena i obrněná vozidla a slzný plyn. V jeho důsledku zachvátil dřevěné budovy centra Mount Carmel požár, který si vyžádal životy 76 davidiánů.

7. Řád slunečního chrámu (Ordre du Temple Solaire)

Osmdesátá léta přinesla Švýcarsku založení Řádu slunečního chrámu, za kterým stáli Joseph di Mambro a Luc Jouret. Mužům se podařilo mezi své přívržence nalákat řadu bohatých lidí, jelikož na rozdíl od jiných sekt nepožadovali společný život v chudobě a odevzdání všeho majetku, ale pouze příspěvky na chod společenství. Své učení opírali o tradici templářských rytířů.

V roce 1994 se sekta odkryla v celé své zrůdnosti, když její členové brutálně zavraždit a rituálně obětovat tříměsíční miminko, které předtím označili za Antikrista. Rodiče dítěte byli tou dobou také mrtví, jednalo se o dva stoupence sekty, kteří chtěli její struktury opustit. Následně se v rámci hnutí spustila série hromadných sebevražd jeho členů, kteří volili smrt otrávením, kulkou, zadušením nebo v plamenech.

8. Nebeská brána (Heaven’s Gate)

Vůdce americké sekty Nebeská brána, bývalý sbormistr Marshall Applewhite, působil lehce vyšinutým dojmem na první pohled, přesto se mu pro své hnutí zabývající se myšlenkou evakuace věrných na vesmírné lodi z planety Země podařilo sehnat počínaje sedmdesátými lety dost přívrženců. Spolu se svou souputnicí, zdravotní sestřičkou Bonnie Nettlesovou, založili své učení na Bibli, do které přimíchali prvky astrologie a ufologie. Když Nettlesová v polovině osmdesátých let zemřela, táhl Applewhite svou sektu nadále sám. Vůdce dokázal zfanatizovat zástupy lidí, kteří kvůli němu byli ochotni zcela zpřetrhat vazby na okolní svět i své blízké. Pravidla společenství přitom zakazovala jakékoliv smyslové prožitky.

V roce 1997 šílený guru vyzval své věrné k evakuaci. Podělil je nadměrnou dávkou namixovaných léků, ty zapili vodkou, na hlavu si nasadili igelitky a vyčkali na smrt. Těla 39 mrtvých našel v rezidenci poblíž kalifornského Colina Norte bývalý stoupenec učení, který se doslechl o možných plánech na sebevraždu. Všichni měli na sobě nové tenisky Nike, stejná trika a tepláky, v kapsách měli pětidolarovou bankovku a pár drobných a jejich ruce zdobily náramky s nápisem „Heaven’s Gate Away Team.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744