Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

80 sokolů, krocan nebo poník. Co vše lze převážet na palubě letadla?

80 sokolů, krocan nebo poník. Co vše lze převážet na palubě letadla?

Cestujícím Katarských aerolinek se naskytl zvláštní pohled. V první třídě zbývalo ještě pár volných sedaček, ty ostatní ale „obývali“ zvláštní cestující. Není to ale ojedinělý případ. Čas od času se na palubě objeví zvířata, která musí zákonitě vzbudit rozruch.

80 sokolů

Saúdský princ zřejmě svojí zálibu v sokolnictví bere hodně vážně. Na jednu ze svých cest si totiž vzal 80 sokolů a každý z nich měl svoje vlastní místo. Cestování s těmito zvířaty ale není v tomto regionu tak neobvyklé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Právě proto, že je sokolnictví velmi oblíbená záliba především v Saúdské Arábii, v Kataru a ve Spojených arabských emirátech, místní aerolinky se tomu přizpůsobily. Většinou ale mají jasně stanovená pravidla, kolik dravců mohou v jednom letadle převážet. V přepravních podmínkách je samozřejmě také uvedeno, zda je možné vzít si zvíře s sebou na palubu, anebo jestli zůstane v zavazadlovém prostoru.

Krocan na palubě

V loňském roce se v jednom letadle vyskytl krocan. Cestující si ho mohl vzít s sebou do kabiny jen proto, že mu pomáhal zvládat psychické problémy. To si ale pasažér nevymyslel na místě. K tomu, aby zvíře mohlo cestovat na palubě jako emoční podpora, musí majitel složitě dokazovat, že zvíře opravdu může pomoci a že není určené „na pekáč“.

Prase

Cestující, kteří v listopadu 2014 cestovali z Connecticutu do Washingtonu, jistě překvapil neobvyklý spolucestující. Na scéně se opět objevil termín „emoční podpora“, tentokrát ale v podobě prasete.

Miniaturní kůň

V roce 2003 se na palubě letadla, které mělo namířeno z Bostonu do Chicaga, objevilo plemeno malého koně. Necestoval jako mazlíček, ale jako asistenční zvíře. Doprovázel totiž svojí nevidomou majitelku. Přestože šlo o miniaturního koně, do běžné třídy se nevešel, a proto ho posádka i s jeho majitelkou usadila do první třídy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744