Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

81letá dáma z Japonska vytvořila aplikaci pro iPhone. Počítač přitom poprvé viděla v časopise

81letá dáma z Japonska vytvořila aplikaci pro iPhone. Počítač přitom poprvé viděla v časopise

Když měla Masako Wakamiyaová nastoupit do důchodu, odmítla přijmout roli ženy, která sedí doma s pesimistickým výhledem do budoucnosti. V 60 letech se jí dostal do rukou časopis, který jí převrátil život vzhůru nohama.

Když se poprvé dozvěděla o možnosti, kterou nabízí nová technologie jménem internet, rozhodla se mu naplno věnovat. Jedním z velkých lákadel pro ni byla možnost, že může začít komunikovat s kýmkoli na celém světě. Svůj první počítač si pořídila ve svých 60 letech. Během toho, co se starala o svou matku, prokousávala se postupně všemi technickými nástrahami, co jí technologie kladla do cesty. Po několika měsících ale přišel první úspěch, poprvé se připojila.

Tento krok jí změnil život, najednou se stala součástí úplně jiného světa. Postupem času získávala další a další zkušenosti, které pak začala zužitkovávat. Jedním z projektů, do kterého se pustila, byl Excel Art. Určený byl hlavně pro seniory, kteří chtějí svůj volný čas využít kreativně. Spočívá v jednoduchém tvoření obrazců pomocí Excelu, které se dají jednoduše aplikovat na nejrůznější věci, jako je vějíř nebo kniha.

Podle serveru Mashable nyní vytvořila aplikaci s názvem Hinadan, která vychází ze staré japonské tradice Hinamacuri, jinak se jí také říká Svátek panenek nebo Den dívek. Svátek, který připadá na 3. března je specifický právě díky panenkám, které mají představovat císařskou rodinu a jejich služebnictvo. A právě v aplikaci, kterou Masako vytvořila, musí hráč všech 12 panenek správně umístit.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1