Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

897 schodů k pohromě. Jak vznikl snímek, který rozpálil Trumpa do běla?

897 schodů k pohromě. Jak vznikl snímek, který rozpálil Trumpa do běla?

Na internetu ji viděl nejspíš skoro každý: Fotografie zachycující dav lidí přihlížejících inauguraci 45. prezidenta USA. A především její následné srovnání se snímkem z totožného místa, ale z roku 2009, kdy pod Kapitolem byla účast rekordní. Donalda Trumpa tato koláž nebývale pobouřila – kvůli ní byl ochotný hned první den svého úřadování zasvětit rozpoutání války s médii.

Z prezidentova týmu postupně zazněla slova o záměrném oříznutí snímku, o tom, že si média opět vymýšlejí, o údajně historicky nejvyšší účasti (což fotografie spolehlivě vyvrací) a následně i o „alternativních faktech“, dosud známých jako lež.

Jak ale snímek, který bude s Trumpovou inaugurací navždy spojený, vznikl? Vysvětlení pustila do světa agentura Reuters.

Na začátku byla e-mailová komunikace ze 13. ledna. Týden před inaugurací se agentura zeptala správy ikonického Washingtonova monumentu na západním konci National Mall v metropoli USA. Skoro 170 metrů vysoký obelisk přímo naproti Kapitolu je s přehledem nejlepším místem, odkud dav přihlížející novému prezidentovi fotit.

Správa parku obratem souhlasila s jedinou podmínkou: Že snímky dostanou všichni novináři, kteří o ně projeví zájem. Dohoda byla na světě.

Úkolu se ve slavnostní den zhostil fotograf Lucas Jackson, uvádí Reuters. Ráno se s těžkým batohem na zádech a s kompletní výbavou vydal do výšek. Dostat se na vyhlídkovou plošinu ve 150 metrech nebylo nic snadného. Výtah se opravuje a fotoreportéra proto čekalo 897 schodů. „Byl to rozhodně vyčerpávající výstup,“ popisuje Jackson.

Nahoře s ním byl ještě kameraman stanice CBS News a fotograf správy monumentu. Dotčený snímek Jackson pořídil těsně po tom, co Trump složil slib. O osm let starší fotografii udělal jiný spolupracovník agentury Reuters 20. ledna 2009, asi hodinu a půl po poledni, kdy se inaugurace tradičně koná a kdy Barack Obama končil svůj projev.

Agentura Reuters připomíná, že finální koláž obou snímků zveřejnila bez jakéhokoli komentáře, který z davů je větší. Přesto se právě tato skutečnost stala v následujících dnech předmětem vášnivých debat a zarytého odmítání ze strany Donalda Trumpa a jeho spolupracovníků, kteří mluvili o rekordní účasti.

Sám Trump v sobotu uvedl, že počet diváků odhaduje na milion až milion a půl, a pustil se do médií. Na Obamově inauguraci bylo v roce 2008 odhadem až 1,8 milionu lidí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744