Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

9 věštců, zvířat či předmětů, kteří předpověděli Trumpa

9 věštců, zvířat či předmětů, kteří předpověděli Trumpa

Vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách předpokládal málokdo. Přesto se podle serveru Slate našli nejen lidé, ale i zvířata či předměty, které měli o výsledku jasno dávno před hlasováním voličů ve Spojených státech.

1) Konzervativní rozhlasový moderátor John Fredericks

Už v dubnu 2015, tedy ještě před oznámením Trumpovy kandidatury, prohlásil, že pokud realitní magnát půjde do voleb, stane se americkým prezidentem.

2) autor politického podcastu Bill Mitchell

Trumpův velký fanoušek na nevyhnutelnost republikánova vítězství na svém účtu na sociální síti Twitter neúnavně upozorňoval dlouhé měsíce. Poprvé loni v červenci.

3) autor komiksu Dilbert Scott Adams

V srpnu 2015 napsal, že Trump vyhraje, pokud bude Hillary Clintonové čelit skandálu. Demokratická kandidátka do závěru kampaně nedokázala setřást podezření, že ohrozila státní tajemství, když jako ministryně zahraničí používala soukromý server pro elektronickou poštu.

4) rozhlasový moderátor Tom Anderson

Už loni v srpnu napsal, že Trump vyhraje. Přiměl ho k tomu obrovský zájem jeho posluchačů o osobu republikánského kandidáta.

5) novinář Felix Salmon

Známý novinář a komentátor loni v lednu podotkl, že Trump může vyhrát prezidentské volby díky tomu, že osloví lidi, jejichž život se během vlády Baracka Obamy nezlepšil.

6) režisér Michael Moore

Levicový dokumentarista v červenci upozornil na to, že nespokojenost mnoha amerických bělochů může Trumpa dostat do Bílého domu.

7) dýně a ruský lední medvěd

Zvíře zachycené výše na fotografii dalo najevo, komu fandí, když se zakouslo do dýně s Trumpovou vlaječkou, zatímco tu ozdobenou portrétem Hillary nechalo netknutou.

8) věštci B. E. Lewis, Kelle Sutliffová Uversa Oumbajuahová, Uri Geller

V listopadové anketě amerického serveru Newsmax mezi věštci se tito trefili. Uri Geller například na základě toho, že jméno Donald Trump má 11 písmen stejně jako jméno Baracka Obamy či George W. Bushe, tedy obou posledních amerických prezidentů.

9) vysokoškolský profesor Allan Lichtman

Lichtman správně předpověděl vítěze prezidentských voleb během posledních 30 let a skóre si nepokazil ani letos. I když předpovídal, že Trump celkově získá více hlasů než Clintonová, což se nakonec nestalo. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744