9 zajímavých věcí, které by se snad nemohly stát jinde než v Rusku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

9 zajímavých věcí, které by se snad nemohly stát jinde než v Rusku

9 zajímavých věcí, které by se snad nemohly stát jinde než v Rusku

Největší stát světa fascinuje lidi odjakživa a často se říká, že se některé věci mohou stát snad jedině v Rusku. Kromě neuvěřitelných fotografií a videí, které kolují internetem, se v případě Ruské federace rozhodně vyplatí zabrousit i do historie země. INFO.CZ přináší výběr kuriozit, kterými jsou dějiny státu doslova prošpikované.

Den na početí

Region kolem města Uljanovsk na Volze se neproslavil jen jako rodiště Vladimira Iljiče Uljanova, který později převzal přezdívku Lenin. Oblast je pozoruhodná také tím, že zde každoročně 12. září dostávají zaměstnanci plošně volno při příležitosti takzvaného Dne početí. Právě tétoo činnosti se mají v průběhu volna věnovat. Ten, kdo skutečně počne dítě, a to se následně narodí přesně o devět měsíců později, 12. června, může počítat s odměnou ze státní kasy.

Měníme za vodku

V dobách Sovětského svazu se americký výrobce nápojů PepsiCo stejně jako konkurenční Coca-Cola snažili dostat na ruský trh. Moskva si ale dala podmínku – něco za něco. Nejdřív tak byla podepsaná dohoda, kdy Sovětský svaz posílal na oplátku do USA vodku. Protože ale nabídka převyšovala americkou poptávku a Pepsi chtěla na ruském trhu expandovat, podepsali zástupci firmy a vedení SSSR v roce 1990 novou smlouvu. Do největšího státu světa putovalo víc Pepsi, americká společnost na oplátku dostala minimálně deset vlastních lodí, jak informuje dobové vydání deníku New York Times. Kromě vodky měl totiž SSSR přebytky právě v této oblasti.

Závod na gumových pannách

Zapomeňte na českou neckiádu. V Rusku je in závodit na nafukovacích pannách. V rámci akce nazvané Bubble Baba Challenge se na nich plaví závodníci, kterých bývají stovky, po řece Vuoksa. V roce 2012 oficiální místa závod kvůli nebezpečí souvisejícímu se zvýšenou vodní hladinou zakázala, v následujících letech se už ale plavily stovky nadšenců na sexuálních pomůckách dál vesele po řece.

Sanitka jako taxi

Dopravní situace ve velkých ruských městech bývá často zoufalá, a tak se movité vrstvy společnosti rozhodly vyzrát na všudypřítomné kolony po svém. Po ulicích se tak prohánějí v sanitkách se zapnutým majáčkem, díky němuž mají všude přednost, jak uvádí The Telegraph. Uvedené taxíky ale připomínají sanitku jen zvenčí, uvnitř jsou přestavěné tak, aby dokázaly splnit požadavky těch nejnáročnějších klientů, kteří za hodinový pronájem vozu platí v přepočtu necelé čtyři tisíce korun.

Průzkumy veřejného mínění

Ankety mezi obyvatelstvem Ruské federace často přinášejí věru pozoruhodná zjištění. Před šesti lety tak informovala agentura Reuters, že sociologové ze státní agentury zabývající se průzkumy veřejného mínění například zjistili, že je 32 % Rusů přesvědčených, že se Slunce točí kolem Země, 55 % se domnívalo, že je veškerá radioaktivita způsobená lidskou činností a 29 % pak soudilo, že první lidé byli současníky dinosaurů.

Matka 69 dětí

Valentina Vasiljevová, která se dožila 76 let, je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejplodnější žena světa. Mezi lety 1725 a 1765 porodila svému manželovi Fjodorovi celkem 69 dětí. Z toho se šestnáctkrát jednalo o dvojčata, sedmkrát o trojčata a jednou o čtyřčata. Pouze jeden pár dvojčat zemřel předčasně, zbylých 67 dětí se dožilo dospělosti. S druhou ženou pak měl Fjodor dalších osmnáct dětí – šest párů dvojčat a dvakrát trojčata.

Kočky v Ermitáži

Věhlasné petrohradské muzeum Ermitáž má kromě stálých dvounohých zaměstnanců i řadu čtyřnohých. Jsou jimi kočky, které mají za úkol zabránit invazi hlodavců, kteří by mohli poškodit cenné exponáty. Několik desítek šelem sídlí v současnosti v podzemních prostorách galerie nebo se potuluje za pěkného počasí venku v její těsné blízkosti. V minulosti se ale kočky procházely přímo mezi vystavenými uměleckými předměty.

Pokřtěn jako Vaccinov

Neštovice dříve decimovaly lidské pokolení po celém světě a Rusko nebylo výjimkou. Anglický lékař Edward Jenner v roce 1796 zjistil, že pokud naočkuje pacienta kravskými neštovicemi, získá jeho tělo imunitu proti těm pravým. Ve stejném roce bylo vakcínou kravských neštovic (pojem vakcinace vychází z latinského „vacca,“ kráva) naočkováno první dítě v carském Rusku. Chlapce pokřtila Kateřina Veliká jménem Vaccinov a státní kasa mu následně hradila výdaje na vzdělání.

Pivo jako nealko

Po jednom ze symbolů Ruské federace, kterým je vodka, je pivo druhým nejpopulárnějším alkoholickým nápojem v zemi. Tedy alespoň v posledních čtyřech letech. Až v roce 2013 totiž vstoupila v platnost nová směrnice, která řadí pivo do kategorie alkoholických nápojů. Do té doby byl zlatavý mok v zemi považován za nealko.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.