Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aerolinky nepustily na palubu dívky v legínách. Internet se hádá, zda je to nemístný sexismus

Aerolinky nepustily na palubu dívky v legínách. Internet se hádá, zda je to nemístný sexismus

Americké aerolinky United Airlines sklízejí kritiku za to, že dvěma dívkám zakázaly nastoupit na palubu letadla v legínách. Incident se odehrál na lince z Denveru do Minneapolis. Dívky měly speciální letenky, které obyčejně připadají na zaměstnance firmy a jejich hosty, a vztahovala se na ně proto možná překvapivá pravidla oblékání.

Letecká společnost vysvětlila, že všichni běžní cestující mohou mít na sobě na palubách legíny, jenže dívky cestovaly na zaměstnanecké letenky „United pass travellers“. Ty jsou zdarma nebo výrazně levnější. A podle pravidel nesmějí jejich držitelé cestovat v přiléhavých elastických tričkách, kalhotách a šatech z lycry či spandexu. Kromě toho nesmí mít na sobě žabky, minisukně nebo odhalený pupík, píše BBC.

Aktivistka Shannon Wattsová popsala, že pět dívek, z nichž nejmladší bylo teprve 10, se muselo převléknout nebo si přes legíny obléci šaty. Tři z nich pak mohly na palubu nastoupit, ale další dvě letět nemohly. Wattsová na sociálních sítích označila rozhodnutí za sexistické, protože prý „sexualizuje těla mladých děvčat“. Desetiletá dívka se musela převléknout zatímco otec, který měl na sobě kraťasy, mohl na palubu nastoupit bez problémů.

Zajímalo ji proto, zda by aerolinky postupovaly stejně v případě chlapců. „Zaměstnanci a jejich hosté, kteří využívají tohoto benefitu, jsou v tomto případě považováni za zástupce United Airlines. A stejně jako většina společností i my máme dress code, kterým se mají zaměstnanci a hosté řídit,“ vysvětlily aerolinky rozhodnutí ve svém prohlášení.

Protože se ovšem jednalo v tomto případě o mladé dívky, na internetu se strhla bouře nevole. K incidentu se vyjádřila například herečka Patricia Arquette, jež prohlásila, že legíny jsou pracovním oděvem pro desetileté dívky a jejích práce je být dětmi.

Na druhou stranu se objevily i hlasy, které rozhodnutí bránily. Například autorka a letuška Heather Poole, zmínila, že se jedná prostě o pravidlo.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744