Aféra Watergate po 45 letech odhaluje nová svědectví. Demokracie v USA byla ve větším nebezpečí, než se dosud myslelo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aféra Watergate po 45 letech odhaluje nová svědectví. Demokracie v USA byla ve větším nebezpečí, než se dosud myslelo

Aféra Watergate po 45 letech odhaluje nová svědectví. Demokracie v USA byla ve větším nebezpečí, než se dosud myslelo

Stará tajemství vyplouvají na povrch. Jak se nyní ukazuje, aféra Watergate z roku 1972 byla nejspíše mnohem více, než „pouhý“ pokus Nixonových mužů o instalaci odposlechů do kanceláří Demokratické strany. Podle nových dokumentů získaných americkou televizní stanicí NBC bylo součástí kauzy i rozhánění demonstrací proti válce ve Vietnamu a napadání čelních odpůrců linie Bílého domu. 

Nejslavnější americká politická kauza byla zřejmě mnohem rozsáhlejší operací, než si historici doteď mysleli a připouštěli. Podle všeho totiž nešlo jen o instalaci odposlechů do sídla Demokratické strany muži, u nichž se prokázal vztah až k prezidentu Nixonovi, ale o mnohem více aktivit. Nixonovi poradci měli za Nixonova vědomí údajně organizovat přepadové akce vybraných demonstrací. Cílem bylo, mimo jiné, mlácení jejich organizátorů.

„Myslím, že aféra Watergate byla mnohem větší útok na naši demokracii, než jsme si mysleli. Navíc ze všech možných úhlů. Lidé si říkají, že Watergate byla jen nějaké vloupání do sídla demokratů. Ale ono to bylo mnohem víc, než jenom to vloupání,“ říká Nick Akerman, zvláštní vyšetřovatel aféry Watergate, jehož zprávu z roku 1975 má nyní televizní stanice NBC k dispozici.

 

Podle vyšetřovatelů byly nalezeny důkazy, že Nixonovi operativci plánovali útoky proti protiválečným demonstrantům. Útok měl být zaměřený jak na dlouhovlasé demonstranty, tak i na ústřední figury protestního hnutí. Jednou z nich měl být i Daniel Ellsberg, mimo jiné i jeden z whistleblowerů, který zveřejnil takzvané Pentagon Papers.

Dokumenty přímo uvádějí rozhovor prezidenta Nixona se svým poradcem pro domácí záležitosti Johnem Erlichmanem. „Přivedeme Kubánce, aby zmlátili demonstranty,“ navrhuje poradce. „Ano, chápu. Věci okolo kampaně,“ odpovídá Nixon.

Celá záležitost nakonec však u soudu neskončila, protože vyšetřovatelé neshromáždili dostatek důkazů. Nixon nicméně pod tíhou důkazů o jeho spojení se skupinou, která v sídle demokratů instalovala odposlechy, stejně v srpnu 1974 rezignoval.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.