Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Afroamerická cesta na výsluní. 5 příkladů, jak černoši bourali stereotypy

Afroamerická cesta na výsluní. 5 příkladů, jak černoši bourali stereotypy

Státní americká mincovna a pokladna vydává památeční minci k výročí svého vzniku. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdyby se na minci poprvé neobjevila afroamerická žena jako ztělesnění postavy Svobody. Přestože černoši jsou plnohodnotnou součástí Spojených států amerických několik desetiletí, ve veřejném životě pro ně mnohdy stále není místo. Také díky prvnímu americkému prezidentovi s tmavou kůží ale padly další stereotypy. Jaká byla cesta Afroameričanů konkrétně do popkulturní společnosti?

První Barbie černé pleti

Panenka Barbie se zrodila v Americe v roce 1959. Vytvořila ji americká podnikatelka Ruth Handlerová, která ji pojmenovala po svojí dceři Barbaře. Hračka se brzo stala velmi populární a vydobyla si své stálé místo v dětských pokojíčcích.

První panenka Barbie s „tmavou kůží“ se objevila v roce 1968 a jmenovala se Christie. Mnozí ji ale kritizovali, protože podle nich neměla afroamerické rysy a jednalo se jen o klasickou Barbie s jinou barvou. Firma proto v roce 2009 vyrobila novou řadu afroamerických barbín pod názvem „So In Style“. Panenky měly plnější rty, širší nosy a výraznější lícní kosti, aby vypadaly věrohodněji.

První afroamerická letuška

Práce v oblacích byla také dlouho doménou pouze bělošských letušek. První Afroameričankou, která pečovala o cestující v letadlech, byla Ruth Carol Taylorová. V roce 1958 začala pracovat pro Mohawské aerolinky, kde létala trasu z Ithaky do New Yorku. Taylorová byla vystudovanou zdravotní sestrou. Po několika letech služby se rozhodla, že chce být letuškou a pokusí se změnit zažité stereotypy.

Přihlásila se opakovaně na konkurs k mezinárodní letecké společnosti Trans World Airline. Po několika odmítnutích podala stížnost k New Yorské státní komisi proti diskriminaci. V tu dobu ovšem regionální dopravce Mohawk Airlines právě hledal letušky různých barev pleti a Taylorová ve výběrovém řízení porazila dalších 800 Afroameričanek, které se na místo přihlásily. Stala se tak v roce 1958 první stewardkou tmavé pleti. Po šesti měsících služby se ale vdala a musela odejít, protože tehdy mohly být letušky pouze svobodné. Stala se z ní aktivistka za práva menšin a žen.

První černý Santa Claus

Zatímco českého Ježíška v předvánočních ulicích nevídáme, Američané si na přítomnost Santa Clause v různých nákupních centrech potrpí. Děti si mohou sednout k Santovi na klín, fotit se s ním a říkat mu o svých vánočních přáních. Také americký Santa se v kultuře většinou objevuje jako běloch. Tento předpoklad se rozhodl prolomit řetězec nákupních center Mall of America.

Prvním veřejným Santa Clausem tmavé pleti se tak nejspíš stal Larry Jefferson. V červenci 2016 se zúčastnil shromáždění Santa Clausů, kde se setkal s dalšími 800 chlapíky (a dámami) v červených oblecích. Zde si ho všimnul zaměstnanec firmy Mall of America, který přijel na shromáždění, protože dostal za úkol vybrat Santu jiné barvy pleti. Obchodní řetězec totiž měl vždycky bělošského Santu Clause a rozhodl se tento rok prolomit předsudky. Jefferson, válečný veterán, se stal loni v Minnesotě prvním černošským Santa Clausem. Snil prý o tom už od dvanácti let.

Ježíš jako Afroameričan

Syn Boží většinou na obrazech vypadá jako běloch s porcelánovou pletí a světle hnědými až plavými vlasy. Ve skutečnosti by ale podle toho, kde žil, měl být Ježíš spíše tmavší. Tradice je však neúprosná, proto se v úspěšném muzikálu Jesus Christ Superstar i v Gibsonově Umučení Krista Ježíš objevuje ve své tradiční podobě. Překročit tabu se ale rozhodli tvůrci seriálu Black Jesus (Černý Ježíš).

Seriál Black Jesus nejen, že zobrazuje Ježíše jako Afroameričana, ale ještě ho umisťuje do současné Kalifornie, kde Ježíš s malou skupinkou svých následovníků ve městě plném zločinu koná dobro. Komediální seriál vyvolal značné kontroverze. Přesto vznikly zatím dvě řady, které byly poměrně úspěšné

 

Černoška jako Paní Svoboda

Výčet černošských „poprvé“ uzavírá zmíněná pamětní mince Státní americké mincovny a pokladny. Ta poprvé ve své historii letos vydala ke svému 225. výročí minci, na které je tradiční americká postava Svobody v podobě afroamerické ženy.

Ačkoli mince je zlatá, dle rysů a účesu lze poznat, že se jedná o ženu tmavé pleti. Kolem hlavy má čelenku vytvořenou z hvězd. „Stejně jako se vyvíjí náš národ, mělo by se vyvíjet i naše pojetí svobody. Žijeme v zemi, která nám nabízí velké možnosti, a my bychom neměli přestat snít o tom, co vše všichni můžeme dokázat,“ vzkazuje vedoucí mincovny Elisa Basnightová. Mince má podle ní reprezentovat kulturní diverzitu země. Firma prý chystá i další mince, na kterých by se měly objevit další americké národnostní menšiny, jako asijští, hispánští a indiánští Američané. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744