Afroamerická cesta na výsluní. 5 příkladů, jak černoši bourali stereotypy | info.cz

Články odjinud

Afroamerická cesta na výsluní. 5 příkladů, jak černoši bourali stereotypy

Státní americká mincovna a pokladna vydává památeční minci k výročí svého vzniku. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdyby se na minci poprvé neobjevila afroamerická žena jako ztělesnění postavy Svobody. Přestože černoši jsou plnohodnotnou součástí Spojených států amerických několik desetiletí, ve veřejném životě pro ně mnohdy stále není místo. Také díky prvnímu americkému prezidentovi s tmavou kůží ale padly další stereotypy. Jaká byla cesta Afroameričanů konkrétně do popkulturní společnosti?

První Barbie černé pleti

Panenka Barbie se zrodila v Americe v roce 1959. Vytvořila ji americká podnikatelka Ruth Handlerová, která ji pojmenovala po svojí dceři Barbaře. Hračka se brzo stala velmi populární a vydobyla si své stálé místo v dětských pokojíčcích.

První panenka Barbie s „tmavou kůží“ se objevila v roce 1968 a jmenovala se Christie. Mnozí ji ale kritizovali, protože podle nich neměla afroamerické rysy a jednalo se jen o klasickou Barbie s jinou barvou. Firma proto v roce 2009 vyrobila novou řadu afroamerických barbín pod názvem „So In Style“. Panenky měly plnější rty, širší nosy a výraznější lícní kosti, aby vypadaly věrohodněji.

První afroamerická letuška

Práce v oblacích byla také dlouho doménou pouze bělošských letušek. První Afroameričankou, která pečovala o cestující v letadlech, byla Ruth Carol Taylorová. V roce 1958 začala pracovat pro Mohawské aerolinky, kde létala trasu z Ithaky do New Yorku. Taylorová byla vystudovanou zdravotní sestrou. Po několika letech služby se rozhodla, že chce být letuškou a pokusí se změnit zažité stereotypy.

Přihlásila se opakovaně na konkurs k mezinárodní letecké společnosti Trans World Airline. Po několika odmítnutích podala stížnost k New Yorské státní komisi proti diskriminaci. V tu dobu ovšem regionální dopravce Mohawk Airlines právě hledal letušky různých barev pleti a Taylorová ve výběrovém řízení porazila dalších 800 Afroameričanek, které se na místo přihlásily. Stala se tak v roce 1958 první stewardkou tmavé pleti. Po šesti měsících služby se ale vdala a musela odejít, protože tehdy mohly být letušky pouze svobodné. Stala se z ní aktivistka za práva menšin a žen.

První černý Santa Claus

Zatímco českého Ježíška v předvánočních ulicích nevídáme, Američané si na přítomnost Santa Clause v různých nákupních centrech potrpí. Děti si mohou sednout k Santovi na klín, fotit se s ním a říkat mu o svých vánočních přáních. Také americký Santa se v kultuře většinou objevuje jako běloch. Tento předpoklad se rozhodl prolomit řetězec nákupních center Mall of America.

Prvním veřejným Santa Clausem tmavé pleti se tak nejspíš stal Larry Jefferson. V červenci 2016 se zúčastnil shromáždění Santa Clausů, kde se setkal s dalšími 800 chlapíky (a dámami) v červených oblecích. Zde si ho všimnul zaměstnanec firmy Mall of America, který přijel na shromáždění, protože dostal za úkol vybrat Santu jiné barvy pleti. Obchodní řetězec totiž měl vždycky bělošského Santu Clause a rozhodl se tento rok prolomit předsudky. Jefferson, válečný veterán, se stal loni v Minnesotě prvním černošským Santa Clausem. Snil prý o tom už od dvanácti let.

Ježíš jako Afroameričan

Syn Boží většinou na obrazech vypadá jako běloch s porcelánovou pletí a světle hnědými až plavými vlasy. Ve skutečnosti by ale podle toho, kde žil, měl být Ježíš spíše tmavší. Tradice je však neúprosná, proto se v úspěšném muzikálu Jesus Christ Superstar i v Gibsonově Umučení Krista Ježíš objevuje ve své tradiční podobě. Překročit tabu se ale rozhodli tvůrci seriálu Black Jesus (Černý Ježíš).

Seriál Black Jesus nejen, že zobrazuje Ježíše jako Afroameričana, ale ještě ho umisťuje do současné Kalifornie, kde Ježíš s malou skupinkou svých následovníků ve městě plném zločinu koná dobro. Komediální seriál vyvolal značné kontroverze. Přesto vznikly zatím dvě řady, které byly poměrně úspěšné

 

Černoška jako Paní Svoboda

Výčet černošských „poprvé“ uzavírá zmíněná pamětní mince Státní americké mincovny a pokladny. Ta poprvé ve své historii letos vydala ke svému 225. výročí minci, na které je tradiční americká postava Svobody v podobě afroamerické ženy.

Ačkoli mince je zlatá, dle rysů a účesu lze poznat, že se jedná o ženu tmavé pleti. Kolem hlavy má čelenku vytvořenou z hvězd. „Stejně jako se vyvíjí náš národ, mělo by se vyvíjet i naše pojetí svobody. Žijeme v zemi, která nám nabízí velké možnosti, a my bychom neměli přestat snít o tom, co vše všichni můžeme dokázat,“ vzkazuje vedoucí mincovny Elisa Basnightová. Mince má podle ní reprezentovat kulturní diverzitu země. Firma prý chystá i další mince, na kterých by se měly objevit další americké národnostní menšiny, jako asijští, hispánští a indiánští Američané. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud