Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Air India zavedla speciální místa pro ženy. Chce je tak chránit před sexuálními útoky

Air India zavedla speciální místa pro ženy. Chce je tak chránit před sexuálními útoky

Téma sexuálního obtěžování žen posuzují v Indii velice vážně, mimo jiné také proto, že se země těší nechvalné pověsti kvůli četným skupinovým znásilněním. Nové opatření zavedl i národní letecký dopravce Air India.

Od poloviny ledna jsou v letadlech společnosti Air India vyhrazena speciální místa pro ženy. Jedná se o šest sedadel v ekonomické třídě na palubě každého letu. Dopravce k opatření sáhl v souvislosti s množícími se případy sexuálního obtěžování, ke kterým docházelo dokonce i za letu.

Letušky a stewardi byli také nově vybaveni plastovými pouty, kterými mohou zpacifikovat pasažéry, kteří by se při cestě vymkli kontrole. „Jako národní dopravce jsme odpovědní za to, aby se naše klientky cítily na svých cestách pohodlně,“ říká generální ředitelka společnosti Air India Meenakshi Maliková.

„Mezi našimi cestujícími je mnoho žen, které létají samy, a my jim zkrátka vyčlenili pár sedadel,“ dodala šéfka aerolinií. Za speciální sedadla nebude firma účtovat žádný příplatek. Krok společnosti si našel řadu příznivců, nechybějí ovšem ani oponenti.

„Je to nepraktický krok, který povede k diskriminaci na základě pohlaví,“ citoval deník Independent výrok prezidenta Indické unie cestujících v letecké dopravě Sudhakara Reddyho pro list Hindu. Aerolinie vzbudily v minulosti svými kroky týkajícími se žen jak nadšení, tak pohoršení.

V loňském roce potěšila společnost příznivce genderové vyváženosti akcí, kdy na mezinárodní den žen vyslala na trasu Nové Dillí – San Francisko letoun, jehož posádku tvořily výhradně ženy, čím si vysloužila světový rekord.

Jen o rok dřív se naopak aerolinie Air India ocitly pod palbou kritiky. Důvodem bylo propuštění 125 členů palubního personálu včetně žen kvůli nadváze. Vedení firmy tehdy argumentovalo tím, že členové posádky s nadváhou jsou v případě mimořádné události méně akceschopní.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744