Alarmující výsledky testu: Drtivá většina balených vod obsahuje nebezpečné částice plastů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alarmující výsledky testu: Drtivá většina balených vod obsahuje nebezpečné částice plastů

Alarmující výsledky testu: Drtivá většina balených vod obsahuje nebezpečné částice plastů

Více než 90 procent všech balených vod obsahuje mikročástice plastu, které v ní poletují a které lidé nevyhnutelně konzumují. Zjistil to výzkum iniciovaný neziskovou novinářskou organizací Orb Media na Newyorské státní univerzitě. Mezi problematickými vodami byly například výrobky značek Aqua nebo Evian. Zjištění šokovalo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která v reakci oznámila, že bude zkoumat vliv plastů na lidský život.

 

Výzkumníci testovali více než 260 lahví od 11 značek v devíti zemích. U téměř všech byla zjištěna přítomnost polypropylenu, nylonu a polyethylentereftalátu. Částice obvykle nepřesahovaly 0,1 milimetru a nacházelo se jich 10,4 na jeden litr vody. Menších částic pak bylo 314,6 na litr vody.

 

Jen 17 balených vod vědci zhodnotili jako skutečně čisté. „Orb zjistil, že člověk, který vypije litr balené vody denně, do sebe každý rok nahrne desetitisíce mikroplastů,“ uvádí zpráva.

Na zjištění plastových částic bylo použito červené barvivo, které přilne na povrch plastu a viditelně jej tak označí. Tento způsob ale několik firem kritizuje. Německý výrobce vod Gerolstainer například říká, že nechápe, jak bylo možné dojít k takovýmto výsledkům. Nestlé zase tvrdí, že zjištění odporuje jejich interním zkoumáním, podle kterých mají jejich vody mezi 0 a 5 mikroplasty na litr.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.