Alarmující výsledky testu: Drtivá většina balených vod obsahuje nebezpečné částice plastů | info.cz

Články odjinud

Alarmující výsledky testu: Drtivá většina balených vod obsahuje nebezpečné částice plastů

Více než 90 procent všech balených vod obsahuje mikročástice plastu, které v ní poletují a které lidé nevyhnutelně konzumují. Zjistil to výzkum iniciovaný neziskovou novinářskou organizací Orb Media na Newyorské státní univerzitě. Mezi problematickými vodami byly například výrobky značek Aqua nebo Evian. Zjištění šokovalo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která v reakci oznámila, že bude zkoumat vliv plastů na lidský život.

 

Výzkumníci testovali více než 260 lahví od 11 značek v devíti zemích. U téměř všech byla zjištěna přítomnost polypropylenu, nylonu a polyethylentereftalátu. Částice obvykle nepřesahovaly 0,1 milimetru a nacházelo se jich 10,4 na jeden litr vody. Menších částic pak bylo 314,6 na litr vody.

 

Jen 17 balených vod vědci zhodnotili jako skutečně čisté. „Orb zjistil, že člověk, který vypije litr balené vody denně, do sebe každý rok nahrne desetitisíce mikroplastů,“ uvádí zpráva.

Na zjištění plastových částic bylo použito červené barvivo, které přilne na povrch plastu a viditelně jej tak označí. Tento způsob ale několik firem kritizuje. Německý výrobce vod Gerolstainer například říká, že nechápe, jak bylo možné dojít k takovýmto výsledkům. Nestlé zase tvrdí, že zjištění odporuje jejich interním zkoumáním, podle kterých mají jejich vody mezi 0 a 5 mikroplasty na litr.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud