Alarmující zpráva vědců: Lék na bolest, který berou skoro všichni, dramaticky zvyšuje riziko infarktu | info.cz

Články odjinud

Alarmující zpráva vědců: Lék na bolest, který berou skoro všichni, dramaticky zvyšuje riziko infarktu

Možná to znáte. Bolí vás hlava, záda, nebo klouby a automaticky do sebe sypete „růžový zázrak“. Ibuprofen je v myslích některých lék na téměř všechny neduhy. Na jednu stranu sice pomáhá od bolesti, vědci ale nyní zjistili, že zřejmě rapidně zvyšuje riziko infarktu. 

„Léky proti bolesti dle našeho výzkumu významně zvyšují riziko infarktu. A to dokonce už po týdnu užívání,“ píšou v závěrečné zprávě výzkumníci z Montrealského výzkumného centra zdravotnictví v Kanadě. Lidé by proto měli být opatrní s tím, kolik a jak často těchto léků, jako je ibuprofen, užívají.

Studie, která se objevila v Britském zdravotnickém magazínu, účinky léků tišících bolest dlouhodobě sledovala u 450 tisíců lidí. Více než 61 tisíc z nich utrpělo během té doby infarkt. Po pravidelné konzumaci ibuprofenu a podobných léků stoupalo riziko mrtvice o 24 až 58 procent. Větší nebezpečí samozřejmě hrozilo těm, kteří už infarkt předtím prodělali, nebo měli diabetes.

Tým průzkumníků z Kanady, Německa a Finska přitom zjistil, že dlouhodobější užívání pravděpodobně risk nezvyšuje. Po týdnu či měsíci užívání už riziko roste stejně. Studie se účastnili pacienti, kteří brali tři tablety denně.

Podle expertů je riziko následků po konzumaci léků skutečně vysoké. Také proto, že podobné medikamenty se dají často pořídit bez předpisu a žádný lékař tudíž nemůže kontrolovat, kolik tablet jeho pacient užívá, nebo jak často. V Británii se například v roce 2015 prodaly léky tišící bolest za 600 milionů liber.

Nejvyšší nebezpečí představují léky právě pravděpodobně pro ty, kteří je užívají k tišení chronické bolesti kloubů, hlavy a podobně. Přestože závěry studie vypadají jasně, potřebovali by podle některých odborníků ještě další ověření. „Nevíme, jak přesně tyto léky riziko zvyšují, ale další výzkumy ukazují, že tyto medikamenty mohou blokovat tvorbu hormonu prostacyclinu, který má chránit cévy a ledviny,“ vysvětluje pro Independent profesorka Jane Mitchellová z londýnské nemocnice.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud