Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Allahu Akbar, zpívá se v kuvajtské reklamě se sebevražedným atentátníkem. Má napravit teroristy

Allahu Akbar, zpívá se v kuvajtské reklamě se sebevražedným atentátníkem. Má napravit teroristy

Bojujme proti násilí soucitem, hlásá nová reklama telekomunikační společnosti, ve které se objevuje terorista s bombou na těle společně s obětmi. Kontroverzní video kuvajtského operátora budí rozpaky. Podle kritiků zjednodušuje charakter sebevražedných atentátníků a pro účely reklamy zneužívá zobrazování zkrvavených obětí. Jiní naopak spot obdivují a hlásají, že podobných videí by bylo potřeba více.

Reklama měla premiéru před několika dny. V arabských zemích odstartoval Ramadán, což je dle listu The Guardian doba, kdy místní mnohem více sledují televizi a stanice často nasazují do vysílání i nové filmy a seriály. Podobně jako v Americe Super Bowl je Ramadán zřejmě také ideální dobou na to vysílat nové reklamy. S tou svojí přišel i kuvajtský operátor Zain. A ihned vyvolal diskusi o tom, nakolik může reklama nést hlubší poselství nebo případně profitovat z obětí atentátníků.

Tříminutová reklama začíná pohledem do doupěte teroristy, který sestavuje bombu. Tu si následně připevní na tělo a vyráží do akce. Cestou městem ale potkává oběti jiných teroristických útoků, které ho přemlouvají, aby se vzdal násilí.

Terorista zpívá opakovaně Allahu Akbar (Bůh je veliký) a kolemjdoucí mu odpovídají různými způsoby, že Bůh nechce, aby zabíjel a že je to tvůrce života, zatímco terorista rozsévač smrti. Muž s bombou potkává autobus plný zakrvácených obětí, svatebčany i učitelku s dětmi ve škole. V klipu se navíc objevují i reálné oběti útoků. Jeden z herců navíc ztvárňuje Omrana Daqneeshe, chlapce z Aleppa, jehož fotografie z nemocnice obletěla svět.

Právě využití známých tváří vzbuzuje rozpaky. Přestože reklama měla nést zřejmě hlubší poselství, stále se jedná o propagaci soukromé služby, jejímž cílem je prodej. Je proto diskutabilní, nakolik je eticky přijatelné využívat v takové reklamě zraněné. Další výtkou byla právě přítomnost Omrana i dalších obětí ze Sýrie. Minimálně některé tyto oběti má na svědomí spíš režim Bašára Asada, než samozvaný Islámský stát a jeho bojovníci.

Celý klip končí provoláváním hesla Bombardujme násilí soucitem. Podle některých uživatelů není jasné, na koho má reklama vlastně apelovat. „Ke komu takto mluvíme? Ke zločincům? Ti se nám leda vysmějí,“ uvedla komunikační expertka ze Sýrie Tamara al-Rifai.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Na webu se ale neobjevily jen záporné reakce. „Je to nádhera. V dnešní době potřebujeme víc takových krásných slov. Přeji si, aby se tato slova rozšířila do celého islámského světa,“ napsal jeden z diskutujících na facebooku. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867