Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Alternativní fakta“ Bílého domu táhnou. Román 1984 se na Amazonu stal bestsellerem

„Alternativní fakta“ Bílého domu táhnou. Román 1984 se na Amazonu stal bestsellerem

Výrok o „alternativních faktech“, kterým v neděli Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová reagovala na obvinění, že prezidentův mluvčí Sean Spicer lhal o počtu Američanů na inauguraci, vyvolal prudký nárůst zájmu o slavný román 1984 od spisovatele George Orwella. V žebříčku nejprodávanějších knih v obchodě Amazon se včera probojoval na první místo.

Do osudného výroku, kterým se prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová snažila v neděli ve vysílání NBC obhájit tvrzení Trumpova mluvčího Seana Spicera, že počet diváků na inauguraci byl největší v historii, ač fotografie a statistiky ukazovaly opak, se román pohyboval mezi pátým a sedmým místem v žebříčku bestsellerů Amazonu.

Od té doby zájem o knihu rapidně vzrostl, dokonce natolik, že se v úterý večer dostala na první místo v tabulce prodejnosti. Zvýšenému zájmu vyjde vstříc i nakladatelství, které na tento týden plánuje dodat dalších 75 tisíc výtisků.

Kniha je považována za jednu z nejvlivnějších novel 20. století. Spisovatel George Orwell v ní popisuje fiktivní zemi, v níž panuje totalitní režim, který ovládá celou společnost. Hlavní hrdina pracuje na ministerstvu pravdy, jehož pracovníci upravují různé materiály tak, aby neustále odpovídaly tomu, co je zrovna stanoveno za pravdu. Právě tato skutečnost mnohým připomněla chování Bílého domu, který si měl upravit realitu k obrazu svému.

Román 1984 se po výroku trumpovy poradkyně Kellyanne Conway o "alternativních faktech" stal na Amazonu bestelleremRomán 1984 se po výroku trumpovy poradkyně Kellyanne Conway o "alternativních faktech" stal na Amazonu bestelleremautor: Lucie Štěchová

„Četl jsem knihu před rokem, ale myslím, že je dobrý nápad si jí přečíst znovu a oživit si to, co se v ní píše. Kellyanne Conwayová dnes oznámila, že jsme dostali alternativní fakta. Mění se minulost a kontroluje přítomnost. Připravme se na párty ve stylu 1984,“ zveřejnil svůj názor jeden z recenzentů na stránkách Amazonu.

Není to poprvé, co román atakoval první příčky v prodejnosti. CNN připomíná, že v roce 2013 se kniha rozebrala také velmi rychle – poté, co Edward Snowden vynesl na veřejnost informace o utajovaném rozsáhlém celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744