„Alternativní fakta“ Bílého domu táhnou. Román 1984 se na Amazonu stal bestsellerem | info.cz

Články odjinud

„Alternativní fakta“ Bílého domu táhnou. Román 1984 se na Amazonu stal bestsellerem

Výrok o „alternativních faktech“, kterým v neděli Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová reagovala na obvinění, že prezidentův mluvčí Sean Spicer lhal o počtu Američanů na inauguraci, vyvolal prudký nárůst zájmu o slavný román 1984 od spisovatele George Orwella. V žebříčku nejprodávanějších knih v obchodě Amazon se včera probojoval na první místo.

Do osudného výroku, kterým se prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová snažila v neděli ve vysílání NBC obhájit tvrzení Trumpova mluvčího Seana Spicera, že počet diváků na inauguraci byl největší v historii, ač fotografie a statistiky ukazovaly opak, se román pohyboval mezi pátým a sedmým místem v žebříčku bestsellerů Amazonu.

Od té doby zájem o knihu rapidně vzrostl, dokonce natolik, že se v úterý večer dostala na první místo v tabulce prodejnosti. Zvýšenému zájmu vyjde vstříc i nakladatelství, které na tento týden plánuje dodat dalších 75 tisíc výtisků.

Kniha je považována za jednu z nejvlivnějších novel 20. století. Spisovatel George Orwell v ní popisuje fiktivní zemi, v níž panuje totalitní režim, který ovládá celou společnost. Hlavní hrdina pracuje na ministerstvu pravdy, jehož pracovníci upravují různé materiály tak, aby neustále odpovídaly tomu, co je zrovna stanoveno za pravdu. Právě tato skutečnost mnohým připomněla chování Bílého domu, který si měl upravit realitu k obrazu svému.

Román 1984 se po výroku trumpovy poradkyně Kellyanne Conway o "alternativních faktech" stal na Amazonu bestelleremRomán 1984 se po výroku trumpovy poradkyně Kellyanne Conway o "alternativních faktech" stal na Amazonu bestelleremautor: Lucie Štěchová

„Četl jsem knihu před rokem, ale myslím, že je dobrý nápad si jí přečíst znovu a oživit si to, co se v ní píše. Kellyanne Conwayová dnes oznámila, že jsme dostali alternativní fakta. Mění se minulost a kontroluje přítomnost. Připravme se na párty ve stylu 1984,“ zveřejnil svůj názor jeden z recenzentů na stránkách Amazonu.

Není to poprvé, co román atakoval první příčky v prodejnosti. CNN připomíná, že v roce 2013 se kniha rozebrala také velmi rychle – poté, co Edward Snowden vynesl na veřejnost informace o utajovaném rozsáhlém celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud