Amazon nachytal Trumpovy příznivce. Připomeňte si i další slavné hoaxy, kterým lidé uvěřili

HalfPageAd-1

Info.cz, adk

13. 03. 2017 • 19:45

Hněv a takřka zuřivé komentáře zastávající se prezidenta Donalda Trumpa. Taková byla reakce části Američanů na nové internetové rádio společnosti Amazon. Potíž je v tom, že stanice Resistance Radio vůbec o Trumpovi nemluví. Slouží jako promo k seriálu vyprávějícímu alternativní historii.

Mobile-rectangle-3

Amazon se chystá spustit už třetí sérii seriálu The Man in the High Castle. Příběh nastiňuje alternativní scénář dějin, v němž 2. světovou válku vyhráli nacisté. Východní pobřeží USA tak patří Třetí říši, západní zase Japonsku.

Společnost teď v rámci promoakce k další řadě spustila internetovou rozhlasovou stanici vysílanou „odbojáři“. Ti mezi písněmi burcovali k boji proti „Říši“. Někteří Američané však reklamu vzali zcela vážně a spletli si ji s výzvami k odporu proti současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

„Už jsem z toho vzdoru unavený. Čemu chtějí vzdorovat? Radši nechají USA padnout, než by přiznali, že Trump udělal něco dobře,“ rozčilovala se na Twitteru uživatelka Marry Anne. „Protože CNN, NBC, CBS, ABC, MSNBC a BBC nedokázali Clintonové zajistit zvolení, zkusí rádio. Pozdě, idioti,“ zněl další tweet.

Nachytali se ale i někteří Trumpovi odpůrci. „Když vám někdo ukáže, co jsou zač, věřte mu,“ napsal jiný uživatel s odkazem na Trumpovu vulgární nahrávku, která pobouřila mnoho lidí v předvolební kampani.

Válka světů

Případ, na nějž upozornil list Washington Post však není prvním, kdy se lidé nechali napálit rozhlasovým nebo televizním vysíláním. Jedním z nejznámějších případů je tzv. Válka světů. V roce 1938 odvysílala stanice CBS rozhlasovou hru Orsona Wellese o mimozemské invazi do New Yorku.

Stanice sice upozorňovala, že vysílá adaptaci literárního díla, jenže varování šlo snadno přeslechnout. Hrozby z vesmíru se tak obávali obyvatelé napříč Amerikou. Někteří uprchli ze svých domovů, další se začali chystat na ozbrojený odpor. Že na New York útočí mimozemšťané, si podle některých zdrojů myslelo až milion lidí. Welles se druhý den omluvil s tím, že nikoho nenapadlo, že by jeho dílo mohl někdo vzít vážně.

Černobílá televize v barvě

Může černobílá televize vysílat barevně? Hloupá otázka. Samozřejmě, že ne. Přesto si opak mysleli lidé po celém Švédsku. Tamní televize si z nich vystřelila a namluvila jim, že se pomocí jednoduché techniky dostanou k lepší podívané.

Podle „technika“ Kjella Stenssona měli dát přes obrazovku nylonovou ponožku a kývat hlavou dopředu a dozadu, aby se barevnému spektru přizpůsobili. Proč vlastně celý podvod televize vysílala? Bylo 1. dubna 1962.

Švýcarský špagetovník

Jiný apríl si připravila sama BBC. Britská veřejnoprávní televize v roce 1957 odvysílala fiktivní dokument, v němž lidé sklízeli ze stromu špagety. Světe div se, ani tohle lidem nepřišlo divné a houfně volali do televize.

Na dotazy, jak si špagetovník vypěstovat, odpovídali televizní vtipálci, že si lidé mají zasadit kus špagety do plechovky od kečupu.

Létající tučňáci

BBC udeřila hned několikrát. Ten vůbec nejčerstvější případ je přitom z doby takřka nedávné. Psal se rok 2008, když televize odvysílala pořad Zázraky vývoje o zvláštním druhu tučňáků na ostrově Krále Jiřího, který leží přes tisíc kilometrů na jih od Falkland.

Tučňáci podle televize při zhoršeném počasí místo tradičního vzájemného zahřívání odletěli do teplého Amazonského pralesa. Navzdory tomu, že pořad uváděl člen skupiny Monty Python Terry Jones, pobavili se jen někteří. Část publika vzala objev naprosto vážně.

SDÍLET

Billboard-bottom-1