Američan dokázal zázračně přemoct smrt. Mezi živé se vrátil po 40 minutách zástavy srdce | info.cz

Články odjinud

Američan dokázal zázračně přemoct smrt. Mezi živé se vrátil po 40 minutách zástavy srdce

John Ogburn ze Severní Karolíny zrovna pracoval na notebooku nedaleko svého domu v Charlotte, když se mu zastavilo srdce. Po zavolání záchranné služby se na místo dostali jako první dva policejní strážníci, kteří okamžitě začali s masáží srdce. I když to vypadalo beznadějně, policisté se nechtěli vzdát a v resuscitaci pokračovali několik desítek minut. Díky jejich neúnavné snaze se jim po neuvěřitelných 42 minutách, kdy srdce nejevilo známky aktivity, podařilo 36letého otce tří dětí vrátit zpět mezi živé. 

John Ogburn, který se 26. června podruhé narodil, je policistovi Lawrencovi Guilerovi a jeho kolegyni Nikolině Bajicové za mnohé vděčný. Pokud totiž člověk po 20 minutách resuscitace nejeví žádné známky života, záchranáři nemusí v oživování pokračovat. Také proto se z policistů stali Ogburnovi blízcí přátelé.

„Po určité době se čeká, že to vzdají, ale oni to neudělali a pokračovali v mé záchraně dál,“ říká podle britské televize BBC Ogburn. „A já jsem za to tak vděčný,“ dodává zachráněný otec tří dětí.

Po třech týdnech od osudného dne se Američanovi ze Severní Karolíny vede dobře. Po převozu do nemocnice strávil týden v umělém spánku, do kterého ho lékaři uvedli, aby měl čas se ze stavu blízkému smrti zotavit. Lékaři mu zároveň doporučili, aby po dobu půl roku neřídil, už se ale pomalu vrací do práce.

Jediné, na co si Ogburn stěžuje, je únava a bolest hrudníku z intenzivní masáže srdce, jinak se prý ale cítí výborně. „Moje energie není taková, jaká byla předtím, ale to je možná dáno tím, že se moje denní rutina trochu změnila,“ říká Ogburn, který přemýšlí, jak s druhou životní šancí naloží.

Podle odborníků se dá jeho příběh považovat za malý zázrak. „Zkušenosti nám říkají, že s každou minutou zástavy srdce, kdy se neprovede vysoce kvalitní kardiopulmonální resuscitace (KPR), se šance na přežití snižuje o 10 procent,“ říká profesor z Alabamské lékařské školy Michael Kurz s tím, že případ ze Severní Karolíny dokazuje, jak moc je včasná resuscitace důležitá.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud