Američan Mike věří, že je Země placatá. Vystřelil se ve vlastní raketě, aby si to ověřil z výšky

HalfPageAd-1

vkr

26. 03. 2018 • 18:10

Co „šílenému“ Miku Hughesovi chybí na pudu sebezáchovy, to dohání srdnatostí a odhodláním. Tento profesionální řidič limuzíny a amatérský raketový inženýr totiž rázně odmítá fakt, že by Země byla kulatá. Věří, že naše planeta je „stejně placatá jako frisbee“. Dokonce se nyní po týdnech odkladů a mediálního zájmu odpálil ve vlastnoručně sestrojené raketě do výšky asi půl kilometru, aby celý problém dokázal zhodnotit s patřičným nadhledem.

Mobile-rectangle-3

Snaha Mika Hughese je podle mnohých příběhem hodným laureáta Darwinovy ceny - tedy ocenění, které se (většinou in memoriam) uděluje lidem za obzvláště hloupé konání.

Svému snu, definitivnímu potvrzení placatosti naší planety, totiž profesionální řidič limuzíny obětuje úplně vše. Nyní se Mike nechal pomocí vlastní rakety vynést asi 500 metrů nad zemský povrch, aby si tuto "placku" mohl pořádně prohlédnout osobně, v budoucnu však plánuje mnohem větší vertikální výlet. 

Fotografie naší planety pořízené z vesmíru? Podvrh! Gravitace? Nesmysl. Velikost Měsíce? Asi tak jako Slunce. Brát argumenty propagátorů placatosti Země, aniž by vám necukaly koutky úst, je mimořádně obtížné. 

I přesto však Hughes poté, co se svou amatérsky sestrojenou raketou přistál v americké poušti opakuje: „Samozřejmě, že věřím, že je Země placatá. Ale stoprocentně jistý si nejsem. Proto se chci dostat až do vesmíru,“ dodal budoucí amatérský astronaut, jehož následný výlet do atmosféry může překazit snad jen politická kariéra. Hughes totiž kandiduje na guvernéra Kalifornie.

Případ Mika Hughese však není jen groteskním příběhem selhání zdravého úsudku jednotlivce. Naopak. Počet lidí, kteří věří v placatost planety, v poslední době s vlivem sociálních sítí zdánlivě roste. Podle serveru Economist existují náznaky, že se jejich počet v posledních letech zhruba ztrojnásobil.

Trend je patrný i v České republice, kde představitelé tohoto hnutí Vladimír Bača a David Starosta před několika dny obdrželi od českého klubu skeptiků Sisyfos Bludný balvan za „chrabrý vzdor heliocentrickému spiknutí.“

„Koho by napadlo, že na internetu budou koncem druhé dekády 21. století přibývat tvrzení, že nežijeme na zeměkouli, ale na plochozemi? Přitom o její kulatosti věděl Aristoteles i Pythagoras,“ nestačí se divit Český klub skeptiků.

Názory obhájců hnutí za placatost planety jsou přitom většinou zkreslené teorie, pavědecké argumenty a úsměvná dogmata. Stránky placata-země.cz argumentují, že Země je placatá, protože horizont i vodní hladina jsou vždy dokonale rovné.

Astronom Jiří Grygar nicméně oponuje. „Země je kulatá už jen z toho důvodu, že když se díváme na úplné zatmění Měsíce, tak stín, který zakrývá Měsíc, je na okraji kulatý. Tedy těleso, které jej vrhá - naše Země, je kulaté,“ uvedl pro server iRozhlas. Argumentů je však pochopitelně více. Třeba o střídání dne a noci na různých částech planety či střídání ročních období na opačné polokouli.

Mike Hughes ale těmito argumenty pohrdá a tvrdí, že co neuvidí na vlastní oči, tomu neuvěří. Proto podle serveru Independent plánuje, že se příště na celou záležitost podívá z výšky až sta kilometrů, na kterou ho i s jeho raketou má vynést speciální balón. 

SDÍLET

Billboard-bottom-1