Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané odtajnili dokumenty o atentátu na Kennedyho. Podívejte se na nejzajímavější

Američané odtajnili dokumenty o atentátu na Kennedyho. Podívejte se na nejzajímavější

Historie se odhaluje. Americký Národní archiv na konci minulého týdne zveřejnil stovky nových dokumentů, které souvisejí s vraždou prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Tu podle závěru Warrenovy komise spáchal Lee Harvey Oswald, nicméně nevyjasněné pozadí celé události zavdalo ke vzniku mnoha konspiračních teorií. Jaké jsou podle serveru Business Insider ty nejzajímavější dokumenty, které byly nejnověji odtajněny? 

1. Oswald si telefonoval s operativcem KGB

Jen několik týdnů před zavražděním Johna Kennedyho si Lee Oswald telefonoval se známým agentem KGB na sovětské ambasádě v Mexiku. Oním agentem byl sám konzul Valerij Kostikov, který byl podle CIA zařazený pod 13. odbor ruské rozvědky - do skupiny, která měla na starost sabotáže a atentáty. Americká ústřední zpravodajská služba nicméně telefonní rozhovor zachytila, Oswald se Kostikova lámanou ruštinou ptal, zda je „něco nového ohledně telegramu do Washingtonu.“ Kostikov odpověděl, že zatím nikoliv. Historici se domnívají, že Oswald mohl shánět sovětská víza či pas.

2. Za hlavu Castra nabízeli Američané pouhé dva centy

Jeden z dokumentů podrobněji popisuje takzvanou Operaci Bounty, jejímž cílem bylo svržení kubánské vlády a vytvoření takového tlaku na kubánskou komunistickou stranu. Akce měla za cíl mezi kubánskými komunisty vytvořit prostředí nejednoty a nedůvěry. Američané v rámci kampaně plánovali z letadla svrhnout letáky, které by Kubánce podrobněji informovaly o podmínkách operace. Zavraždění či přivedení jednoho člena vlády by lidem vyneslo sto tisíc dolarů, zabití vysokého vládního úředníka pak necelých 60 tisíc dolarů. Na hlavu Fidela Castra však byla vypsána odměna pouhých dvou centů.

3. Prezident Lyndon Johnson byl údajně člen Ku Klux Klanu

Podle jednoho ze zveřejněných dokumentů byl jeden z prezidentů USA členem Ku Klux Klanu. Zpravodajec FBI v utajení totiž tvrdí, že se mu jeden ze členů rasistického hnutí svěřil, že má „zdokumentovaný důkaz,“ že Lyndon Johnson byl členem hnutí během raných dní jeho politické kariéry. Člen KKK však tento důkaz nikdy nepředal.

4. CIA chtěla najmout mafii, aby zavraždila Castra

Podle zprávy Rockefellerovy komise z roku 1975 plánovala administrativa Johna Kennedyho, že na likvidaci kubánského diktátora Fidela Castra využije služeb mafie. Podle zprávy dokonce již najala prostředníka, který měl oslovit mafiánského bosse Salvatora Giancana, aby za 150 tisíc dolarů sehnal střelce, který by Castra zavraždil. Ministr spravedlnosti Robert Kennedy nicméně vyjádřil své obavy, že taková akce by mohla zhatit případné budoucí vyšetřování špiček mafie. „Ministr uvedl, že CIA by nikdy neměla využívat služeb mafie, aniž by předtím nesynchronizovala své kroky s ministerstvem spravedlnosti. Takové lidi by totiž bylo v budoucnu obtížné stíhat,“ uvádí zpráva.

5. Novinář chvíli před vraždou dostal podivný tip

Jen necelých 25 minut před vraždou Kennedyho obdržel nejmenovaný novinář píšící pro deník Cambridge News zvláštní hovor. Ze druhé strany sluchátka mu neznámý hlas pověděl, aby očekával velké zprávy zpoza Atlantiku. „Zavolejte americké ambasádě v Londýně, bude pro vás mít velké zprávy,“ dodal hlas. Když se novinář o atentátu dozvěděl, upozornil britskou policii, která případ předala za oceán. Tam se informací zabývala jak FBI, tak i CIA. 

 

Všechny nově odtajněné dokumenty související se smrtí JFK jsou k dipozici zde

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744