Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané sebrali nacistům uran a pak ho použili k útoku na Hirošimu, tvrdí badatel

Američané sebrali nacistům uran a pak ho použili k útoku na Hirošimu, tvrdí badatel

Nacistické Německo bylo zřejmě mnohem blíže výrobě atomové bomby, než si historici doposud mysleli. V nové knize Critical Mass to píše vědec Carter Hydrick. Ten také tvrdí, že nacistům zabavený obohacený uran následně použily Spojené státy při konstruování bomby svržené na Hirošimu.

Hitlerův režim rozjel svůj atomový program krátce po napadení Polska v září 1939, které odstartovalo druhou světovou válku. Na jejím konci už byli Němci blízko k úspěchu. Věřili, že nová zbraň ještě zvrátí jejich porážku.

Do kapitulace to ale nestihli. Zásoby obohaceného uranu následně chtěli převést do Japonska. Na ponorce U-234 spolu s materiálem pluli i někteří vysoce postavení nacisté včetně vědců a inženýrů. Americké jednotky však loď zastavily.

Posádka ponorky se Američanům vzdala 15. května 1945. Hydrick v knize tvrdí, že obohacený uran, který vezla, následně armáda USA využila při konstrukci bomby svržené na japonské město Hirošima v září téhož roku.

Informaci o tom, že na U-234 kromě nacistických elit cestovaly také zásoby obohaceného uranu, Hydrick opírá o depeše velitelů. Vědec v nich objevil pokyny, aby vojáci drželi posádku ponorky stranou tisku. Přímo také zmiňují přítomnost uranu. „Tyto nádoby by se neměly otevírat, jinak se látka stane nebezpečnou,“ praví.

Hydrickova zjištění vyvolala debatu mezi historiky. Ti o německém jaderném programu sice věděli, domnívali se ale, že Třetí říše byla od konstrukce atomové zbraně mnohem dál.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1