Američanka si z oka vytáhla čtrnáct červů. Hororový případ dovedl odborníky k historickému objevu | info.cz

Články odjinud

Američanka si z oka vytáhla čtrnáct červů. Hororový případ dovedl odborníky k historickému objevu

Jednoho dne začalo Abby Beckleyovou svrbět v oku. Měla ho zarudlé a slzelo jí. Myslela si, že v něm najde uvíznutou řasu. Promnula si ho, vypláchla vodou, ale nic nezabíralo. Když se podívala do zrcadla, všimla si, že má v oku průsvitný chloupek. Když ho však vytáhla, zjistila, že je to asi centimetr velký červ. „Hýbal se. A do pěti sekund byl mrtvý,“ vzpomínala osmadvacetiletá Američanka v rozhovoru pro CNN. 

Beckleyová byla v šoku. Protože už ale několik týdnů pracovala na rybářské lodi na Aljašce, myslela si, že se jí červ dostal do oka z některého z ulovených lososů. Na internetu ale žádný takový případ nenašla a pomoci jí nedokázali ani doktoři.  

„Říkali, že předtím nic takového neviděli,“ vrátila se Beckleyová do osudného léta 2016 s tím, že si mezitím vytáhla z oka další čtyři červy. „A potom už jsem viděla, jak se mi hýbou v oku. Bylo jich tak moc,“ uvedla pro CNN.

Nejistota Beckleyovou sžírala. Hlavou se jí honily černé scénáře – nevěděla, jestli přijde o zrak, ochrne jí tvář, nebo jestli se jí červi nedostanou také do mozku. Vyděšení rodiče a přátelé jí donutili vrátit se domů. Hned z letiště Beckleyová zamířila k odborníkům, kteří po sérii testů zjistili, že se nakazila parazitickou infekcí, která doposud napadala výhradně jen hovězí dobytek.

„Je teprve jedenáctým člověkem v USA, o němž se ví, že se nakazil oční parazitickou infekcí,“ vysvětlil pro CNN parazitolog Richard Bradbury ze střediska pro prevenci a kontrolu chorob, které v pondělí o případu informovalo. „Ale co je opravdu vzrušující, je skutečnost, že se jedná o nový druh, který nikdy předtím lidi nenapadl,“ dodal.

Parazitičtí oční červi se běžně vyskytují u psů, koček, prasat, ovcí, koz, dobytka a volně žijících masožravců, jako jsou lišky a vlci. Samice much nakladou do očí zvířat larvy, které vyživují slzy hostitele bohaté na bílkoviny. U neléčených zvířat mohou paraziti způsobit až ztrátu zraku. Podle odborníků se Beckleyová zřejmě nakazila ještě před odjezdem na Aljašku, protože žije na ranči, kde se chová dobytek.

Šokující zjištění nebylo jediné, s čím se mladá Američanka musela vyrovnávat. U zvířat se očí parazitická infekce léčí antiparazitiky, ona si však musela červy z oka vyndávat ručně, protože se lékaři obávali zjizvení oka, které by mohli způsobit mrtví červi, kteří by v něm zůstali. Američanka si jich takto z oka vyndala celkem čtrnáct.

Po dvaceti dnech si mohla konečně oddechnout. Červi jsou pryč a ona nemá žádné zdravotní následky.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud