Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká armáda chce drony s delším doletem. Ve vzduchu by měly vydržet až týden

Americká armáda chce drony s delším doletem. Ve vzduchu by měly vydržet až týden

Poletí déle a dál – taková je možná budoucnost dronů, které plánuje využívat americký Pentagon. Armáda prý pracuje na modelu, který by vydržel být ve vzduchu bez přestávky déle než týden. Nejmodernější zařízení přitom nyní vydrží letět maximálně 32 hodin. Oddělení americké obrany nyní vyzývá vývojáře, aby se zapojili do vytváření modelu a přihlásili své návrhy.

Armáda Spojených států chce sestrojit model dronu, který by dokázal nepřetržitě letět alespoň týden. Zkoumá kvůli tomu i různé možnosti napájení. Velké naděje vkládá do použití solární energie, testuje ale také letecké palivo nebo diesel.

Pentagon nyní vyzval vývojáře, aby se přihlásili se svými nápady. Nabízí odměnu až milion dolarů. Podmínky jsou jasné. Model dronu by měl jednak vydržet dlouho v provozu, zároveň by ale měl být i nízkonákladový. Pentagon také vyžaduje, aby byl stroj „neviditelný“ pro případné ostřelovače ze země.

Dosavadním problémem dronů, které vydržely letět maximálně 32 hodin, byla také nutnost jejich včasného návratu na základnu kvůli doplnění paliva. Měly proto značně omezený dolet.

Pentagon kromě vyšší výdrže zařízení hledá i možnost, jak doplňovat dronům palivo přímo za letu. To by ovšem předpokládalo, že oba drony, průzkumný i ten s novou zásobou paliva, budou muset mezi sebou komunikovat, což by ovšem ale oslabovalo jejich „neviditelnost“.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link