Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká smetánka naletěla. Z luxusního festivalu se stal boj o přežití

Americká smetánka naletěla. Z luxusního festivalu se stal boj o přežití

Nadšení pro projekt je určitě dobrá věc, ale někdy může být i na škodu. To byl případ festivalu Fyre, který měl být ukázkovou akcí pro bohaté Američany. Ranní jóga s instruktorem, světoznámé modelky na jachtách, exkluzivní kulinářské zážitky a vystoupení špičkových muzikantů se ale nekonaly. Kvůli chybám organizátorů nakonec čekal návštěvníky děsivý zážitek.

Událost pro VIP, jakou svět ještě neviděl. Tak na sociálních sítích pomáhaly propagovat luxusní hudební festival na Bahamách celebrity jako Emily Ratajkowski, Kendall Jenner nebo Bella Hadid. Vše se tvářilo naprosto dokonale, a tak si stačilo přichystat minimálně 1.200 dolarů (téměř 30.000 korun) na nejlevnější vstupenku. Nejdražší pak dosahovaly šestičíselných cifer v dolarech, ty měly údajně zajistit držitelům neopakovatelný zážitek v luxusním prostředí plném slavných a bohatých.

Po příjezdu na místo ale čekalo návštěvníky nepříjemné překvapení. Po celebritách nebylo nikde ani stopy, stejně jako po luxusních zážitcích. Organizátoři tak dodrželi snad jen jeden slib. S jistotou lze totiž říct, že ten, kdo doputoval na místo konání festivalu Fyre, na své zážitky nejspíš skutečně do smrti nezapomene.

Oba zakladatelé festivalu, kterými byli rapper Ja Rule a podnikatel Billy McFarland, si organizaci akce představovali tak trochu jako Hurvínek válku. Pro nápad uspořádat akci na Bahamách se nadchli, když je o rok dříve dispečeři nasměrovali na tamní letiště na nouzové přistání, a oni poprvé spatřili krásy ostrova.

Bohužel pro tisíce lidí, kteří si zakoupili na Fyre festival vstupenky, si dvojice nedokázala včas uvědomit, že je k realizaci tak ohromného projektu zapotřebí také nějaká infrastruktura. Ta je ovšem na Bahamách značně zastaralá, což výstavbu luxusního rekreačního areálu pro hudební událost zkomplikovalo hned zkraje. Další chyba tvůrců akce spočívala v tom, že nepočítali s tím, že si budou muset přes úřady vyřídit nejrůznější povolení, což je proces, který mnohdy zabere i několik let.

Ve výsledku tedy návštěvníky nepřivítala luxusní oáza relaxace a exkluzivních zážitků, ale polorozpadlé skládací židle, stany a místo prvotřídní kuchyně suchý toastový chléb se dvěma plátky sýra a oschlým listem salátu. Mezi snobskými návštěvníky akce se rázem začala šířit panika. Odhodili selfie tyče a začali se prát o postele.

„Ani jediná věc, kterou slíbili na webu, se neuskutečnila,“ rozčiloval se v rozhovoru pro New York Times jeden z návštěvníků akce, třiatřicetiletý Shivi Kumar z New Yorku. Společně s přáteli si zakoupili balíček za 3.500 dolarů, který jim měl zajistit mimo jiné ubytování v luxusním apartmánu se čtyřmi ohromnými postelemi a stylově zařízeným obývacím pokojem. Místo toho je po příjezdu nahnali do stanu. Ne každý plátěný přístřešek přitom disponoval postelemi.

„Lidi kradli postele z ostatních stanů. Byl to chaos. Nikdo nepřišel, aby nás v rámci našeho ubytování – pokud tomu tak lze říkat – zkontroloval, takže organizátoři vůbec netušili, kdo je na místě a kdo ne,“ popisuje Kumar. „Stany neměly zámky, postele byly vlhké, povlečení promočené,“ stěžoval si obyvatel New Yorku. Noc předtím, než přijeli návštěvníci na festival, se totiž místem prohnala bouře a zničila i to málo, co se podařilo pro návštěvníky nachystat.

Otřesný zážitek americké zlaté mládeži už nejspíš nikdo z mysli nevymaže, je ovšem potřeba říct, že se organizátoři nakonec zachovali férově. Lidi z místa nepovedené akce přepravili zpět do USA a dokonce jim vrátí všechny peníze. Za rok pak chystají další ročník povedené akce. Tentokrát by se měla uskutečnit na pláži ve Spojených státech a bude volně přístupná pro každého.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744