Amerikou se šíří droga 50krát silnější než heroin. „Zabije víc lidí než AIDS," varují lékaři | info.cz

Články odjinud

Amerikou se šíří droga 50krát silnější než heroin. „Zabije víc lidí než AIDS," varují lékaři

Amerikou se šíří nová droga, která závislé kosí po tisících. Opiát fentanyl má podobné účinky jako heroin, je ale několikanásobně silnější. Právě proto ho někteří narkomani vyhledávají. Jiní naopak netuší, že jejich pravidelnou dávku zředil dealer fentanylem a kvůli špatnému odhadu dávkování umírají. Podobných smrtí za poslední dva roky přibylo o neuvěřitelných 600 procent a opiát původně používaný v lékařství se stal ve Spojených státech nejčastější látkou, která působí u drogově závislých smrt.

„Pokud v tom není fentanyl, nechci to. Jsem na něm závislá. Pokud v mojí dávce fentanyl není, vůbec mi to nepomůže,“ popisuje pro list The Washington Post narkomanka Amanda z amerického Baltimoru. Fentanyl se totiž stále častěji přimíchává do heroinu. Udělá z něj několikanásobně silnější dávku, na kterou se ale zároveň vytvoří ještě o to silnější návyk. Tento opiát je navíc nyní ve Spojených státech na vzestupu. Množství lidí, kteří zemřeli na předávkování, se zvyšuje řádově rok co rok o stovky procent.

Nová droga se ale dostává i do směsí, kde ji drogově závislí nečekají. Protože je velice silná, nedokáží většinou uživatelé odhadnout její dávkování. V červnu 2016 tak například skončilo v nemocnici v New Havenu během jednoho dne 12 předávkovaných, kteří pravděpodobně nakupovali u stejného dealera. Ten látku namíchal do kokainu. Jeho zákazníci o tom ale pravděpodobně nevěděli.

5 nejhorších drog - animace autor: INFO.cz

Jen v New Yorku loni zemřelo na předávkování fentanylem přes 600 lidí. Ve státě Pensylvánie pak na příliš vysokou dávku doplatilo 2 000 obyvatel. Loni to tak bylo poprvé, kdy v tomto státě zemřelo více lidí na otravu fentanylem než na předávkování heroinem, což byla do té doby nejčastější droga, která působila smrt.

Fentanyl je syntetický opioid, který působí podobně jako morfium. Je ovšem 80krát účinnější. Používá se jako silné analgetikum na podporu anestezie a také proti silným a chronickým bolestem. Rozvoj závislosti na fentanylu je rychlejší než u heroinu. Při předávkování dochází ke snížení tělesné teploty, zpomalení srdečního tepu a v nejhorším případě až k zástavě dechu.

„Tohle je nejhorší krize, kterou jsme zatím zažili. Tato droga zabije více lidí než AIDS. Pokud si chcete představit, jaké následky bude rozšíření tohoto opiátu mít, zjistěte si, kolik obětí měla pandemie chřipky v roce 1918,“ varuje filadelfský komisař pro zdraví Thomas Farley.

Krok k závislosti přitom může lehce udělat každý, jak potvrzuje i případ 26leté Amandy Bennettové z úvodu článku. Po císařském řezu jí lékaři předepsali na bolest opiát oxykodon. Rychle si na něj vytvořila návyk, a protože potřebovala stále silnější dávky, přešla postupně k dalším pilulkám a následně heroinu. Nyní už jí nestačí ani ten, pokud není smíchaný s fentanylem. Její dvě děti musí vychovávat prarodiče.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud