Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ani Apple není bezchybný. Nové iPhony mají Achillovu patu, která uživatele přijde pořádně draho

Ani Apple není bezchybný. Nové iPhony mají Achillovu patu, která uživatele přijde pořádně draho

Ačkoliv se nové telefony iPhone 8 a 8 Plus mohou chlubit nejnovějšími technologiemi a špičkovou výbavou, jedno slabé místo přeci jen mají. Elegantní zadní skleněná plocha, ke které Apple sáhnul po dlouhých čtyřech letech, je – v případě že se rozbije – extrémně drahá a její výměna není žádná hračka.

Lesklé, krásné a údajně velmi odolné, ale na druhé straně stále jenom rozbitné sklo je na zadní části nových přístrojů iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Přestože výrobce tvrdí, že použitý materiál bude téměř nemožné rozbít, zatím není jasné, o co své tvrzení opírá, a někomu se to i přes ujišťování společnosti s nakousnutým jablíčkem ve znaku bezpochyby podaří. Nešťastníka pak čekají těžké chvíle při opravě drahého telefonu - výměna zadní skleněné části je totiž mnohem obtížnější a dražší, než třeba výměna displeje.

Společnost sice ve vybraných zemích nabízí speciální program záruky AppleCare+, který pokrývá při poškození přístroje značnou cenu opravy, ale ani v rámci něj nebude výměna zad telefonu zdarma. Zatímco náhradní displej by v rámci tohoto programu vyšel jen na 29 dolarů, výměna skleněných zad by zákazníka - nešiku stála bez dolaru rovnou stovku. A v případě, že už si uživatel v rámci programu vyčerpá svůj nárok na jakékoli dvě opravy, další výměna zadní části přístroje jej přijde na pořádně drahých 349 dolarů (asi 7600 korun).

Apple skleněná záda u svých telefonů zavedl před čtyřmi lety s nástupem modelu 4, u dalších telefonů však od tohoto designového prvku upustil. Nyní se s nástupem osmého modelu přístroje ke skleněnému designu vrátil, především kvůli možnosti bezdrátového nabíjení přístroje.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1