Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ani dívka, ani chlapec. Na světě je první nemluvně, které může o svém pohlaví samo rozhodnout

Ani dívka, ani chlapec. Na světě je první nemluvně, které může o svém pohlaví samo rozhodnout

Osmiměsíční Searyl v Kanadě je nejspíš prvním nemluvnětem na světě, které nemá ve své zdravotní kartě ani symbol „M“ pro chlapce, ani symbol „F“ pro dívku. Místo toho tam má „U“, jako nerozhodnuto. Jeho rodič Kori Doty, který se identifikuje jako „nebinární transgenderová osobnost, která není ani muž, ani žena“, chce nechat svého potomka rozhodnout o svém pohlaví samotného. 

„Když jsem se já narodil, tak se doktoři podívali na moje genitálie a přijali rozhodnutí o tom, kdo budu. Toto rozhodnutí mě pronásledovalo celý můj život a ukázalo se jako mylné. Měl jsem pak hodně práce s tím, spoustu věcí změnit,“ říká Doty.

Doty plánuje, že vynechá oficiální pohlaví svého potomka Searyl ze všech oficiálních dokumentů; u nemocniční karty se mu to již podařilo. Argumentuje, že automatické určení pohlaví po narození dítěte ještě není zárukou, že se toto dítě se svou přidělenou genderovou kategorií později během života ztotožní.

„Vychovám Searyl tak, aby dítě mělo silný pocit sebeuvědomění a možnosti jak mi sdělit, kým se cítí být. Já jej zatím vnímám jako kojence a budu se snažit dát mu veškerou svou lásku a podporu, aby byl nejlepším člověkem mimo kategorii muže a ženy, jakým může být,“ říká rodič Doty.

Doty se dlouho snažil, aby dítě nemělo uvedené své pohlaví ani ve svém rodném listu, nicméně úředníci v provincii Britská Kolumbie mu v tomto ohledu nevyhověli. Doty se však nevzdal a jejich rozhodnutí napadnul u soudu.

Jeho právníčka barbara findlayová, která se rozhodla psát své jméno bez počátečních velkých písmen, pro televizi Global uvedla: „Rozhodnutí o přiřazení genderu je v této kultuře prováděno tak, že se lékař podívá na pohlavní orgány dítěte a přiřadí ho k jedné kategorii. Přitom víme, že genderová identita se nerozvine po několik let od narození dítěte,“ uvedla findlayová.

Možnost neutrálního pohlaví pak navíc zvažuje kanadská provincie OntarioDo rodného listu by si ho mohli zapsat obyvatelé, kteří se necítí ani jako muž, ani jako žena. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1