Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ani kousek ledu. Jsou Špicberky v ohrožení?

Ani kousek ledu. Jsou Špicberky v ohrožení?

Severní ostrovy Špicberky se mohou stát jednou z obětí globálního oteplování. Vědci varují, že v jeho důsledku mohou poprvé v historii skončit v plusu – pokud se týká teploty. Pro oblast by to mohlo mít nedozírné následky.

Zkoumání průměrné teploty na Špicberkách odhalilo, že proces globálního oteplování postupuje rychleji, než v minulosti vědci odhadovali. „Je to šokující. Pokud byste se mě zeptali před pěti nebo deseti lety, řekl bych vám, že je nemožné dosáhnout takových hodnot v roce 2016,“ říká Ketil Isaksen z Norského meteorologického institutu.

Souostroví Špicberky se nachází na půlce cesty mezi norskou pevninou a severním pólem. Průměrná teplota zde dosahovala obyčejně hodnoty - 6,7 °C. Před deseti lety v extrémně teplém období pak naměřili meteorologové průměr – 1,8 °C.

„Na příkladu Špicberků je názorně vidět, co se odehrává v Arktidě,“ vysvětluje Isaksen a poukazuje na skutečnost, že každý z uplynulých 73 měsíců byl teplotně nadprůměrný. Zvýšení teploty způsobuje rozmrzání permafrostu a úbytek ledu ve světovém oceánu – jeho plocha je letos dokonce na druhých nejnižších hodnotách v historii.

Vyhladovělý a vysílený medvěd poblíž Špicberků, pro tyto šelmy znamená oteplování velké ohrožení.Vyhladovělý a vysílený medvěd poblíž Špicberků, pro tyto šelmy znamená oteplování velké ohrožení.autor: Kerstin Langenbergerová

„Na východ od Špicberků, především v Barentsově a Karském moři, jsou velké plochy bez jediné stopy ledu. Dříve přitom bývaly kompletně zaledněné,“ upozorňuje meteorolog. Na rozdíl od minulosti se také led pomaleji obnovuje.

Vědci se domnívají, že právě úbytek ledu v konečném důsledku globální oteplování urychluje. Zatímco totiž zmrzlá voda odráží zpět zářící sluneční paprsky, tmavá plocha oceánů je absorbuje a tím se vody planety Země oteplují stále víc.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1