Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ani žena, ani muž. Francouzský soud řešil zapeklitý případ

Ani žena, ani muž. Francouzský soud řešil zapeklitý případ

Francouzský nejvyšší soud dnes odmítl uznat takzvané třetí pohlaví. Zamítl totiž žádost 65leté intersexuální osoby, jejíž pohlavní orgány nejsou typicky mužské, ani typicky ženské, aby jí úřady do dokladů zapsaly do kolonky pohlaví výraz „neutrální“. Informovala o tom agentura AFP. Existenci takzvaného třetího pohlaví uznává například Austrálie, Malajsie, Kanada či Nepál. Německo od roku 2013 umožňuje nechat políčko pohlaví v rodném listě nevyplněné.

Francouzské zákony neumožňují, aby v dokumentech figurovalo jiné pohlaví než mužské či ženské, zdůvodnil své rozhodnutí soud. Uznání třetího pohlaví by se sebou neslo nutnost upravit řadu zákonů, které jsou ve Francii založeny na existenci dvou pohlaví, dodal. Je to podle něj tak spíše práce pro zákonodárce než pro soudce.

Žádost 65letého stěžovatele úředně považovaného za muže, který ovšem nemá funkční pohlavní orgány ani jednoho pohlaví, soud v Tours v roce 2015 uznal za oprávněnou, odvolací soud v Orléansu ji ale loni zamítl.

„Když se pozorují bez oblečení v zrcadle, ráno či večer, vidím, že nepatřím ani do světa mužů, ani žen,“ uvedl stěžovatel, který má v úředních dokumentech jméno Gaëtan. „Gaëtan není ani muž, ani žena. Necítí se ani jako muž, ani jako žena. Nemůže se stát ani mužem, ani ženou. A nechce se stát ani mužem, ani ženou,“ uvedl jeho právní zástupce.

Podle soudu se ale Gaëtan před více než dvaceti lety oženil a s ženou adoptoval dítě a je „v očích veřejnosti, zjevem a společenským chováním osobou mužského pohlaví“, což odpovídá i údajům v jeho rodném listu.

Stěžovatel nevyloučil, že se obrátí se stížností na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1