Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aplikace na sex: O souhlas se stykem budete moci partnera požádat digitálně

Aplikace na sex: O souhlas se stykem budete moci partnera požádat digitálně

Jako námět další epizody futuristicko-vizionářského britského seriálu Black Mirror. Tak působí zpráva o nově vyvinuté aplikaci, která má právně ošetřit poskytnutí souhlasu se sexuálním stykem. Jmenuje se LegalFling (neboli „legální úlet“) a vypomáhá si technologií zvanou blockchain, která je základem technologií kryptoměn, třeba i bitcoinu.

 

 

Podle tvůrců aplikace, která dosud čeká na schválení Googlu a Applu, by měl být sex nejen zábava, ale též „bezpečný pro všechny zúčastněné“. Využití LegalFling-u v praxi znamená, že pokud se například situace v baru začne vyvíjet směrem ke společně strávené noci, v momentě, kdy potvrdíte žádost o „souhlas se sexem“, stáváte se zároveň účastníkem závazného smluvního vztahu.

Pokud byste pak například sdíleli na internetu videozáznam vašeho sexuálního styku či tajili informace o sexuálně přenosných chorobách, ocitnete se před soudem v o poznání složitější situaci. 

Kromě krátkodobých vztahů či „jednorázovek“ myslí LegalFling i na zavedené vztahy, v nichž si partneři mohou nastavit libovolnou délku trvání souhlasu od několika hodin až po „navěky“. Užitečná může být i pro ty, kdo holdují netradičním sexuálním praktikám spojeným s jistými riziky. Aplikace má totiž v nabídce celou škálu postelových libůstek, jejichž rozsah a podobu lze taktéž s předstihem závazně odsouhlasit. Sluší se dodat, že souhlas je údajně možné pomocí stejně prostého manévru zase odvolat.

A jak je to se soukromím? Znamená vaše intimní elektronická transakce, že je možné kdykoli vystopovat, kdy a s kým jste se rozhodli sdílet své lože? Podle tvůrců aplikace nikoliv. Aplikace je totiž navržena tak, aby zakódovala veškeré odsouhlasené románky.

Přes všechny proklamované výhody aplikace však zůstává otázkou, zda její snadná ovladatelnost neznamená zároveň hrozbu stejně snadné zneužitelnosti, a především, jestli je seznamování, randění a sexuální interakce ošetřená elektronickými doplňky hudbou zářné nebo spíše děsivé budoucnosti.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>> 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1