Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Apple chce recyklovat iPhony. Planetě by spíš pomohlo, kdyby víc vydržely, tvrdí expert

Apple chce recyklovat iPhony. Planetě by spíš pomohlo, kdyby víc vydržely, tvrdí expert

Zajdete do obchodu a koupíte si recyklovaný iPhone. Tak může v budoucnu vypadat budoucnost produktů společnosti Apple. Není přitom řeč o nějakém opraveném modelu z druhé ruky. Firma chce šetřit životní prostředí a plánuje vytvořit dodavatelský řetězec, který by umožnil zastavit těžbu vzácných nerostů a kovů.

Doly, z nichž se kovy získávají, jsou místa pro člověka i planetu nebezpečná. Dělníci, mezi kterými jsou bohužel stále často i děti, pracují v toxickém prostředí, jedy se navíc dostávají i do půdy a prosakují do podzemních vod.

Jenže bez těžby by se výrobci elektroniky neobešli. Prakticky všechny společnosti spoléhají na dodavatelské řetězce, které je zásobují důležitými surovinami a díly, díky nimž přístroje mohou fungovat. To chce nyní Apple změnit.

„Byli bychom rádi, abychom mohli jednoho dne vytvářet produkty z recyklovaných materiálů,“ napsala firma do zprávy o životním prostředí, kterou teď publikovala. Viceprezidentka Applu Lisa Jacksonová však v rozhovoru pro magazín Vice naznačila, že to nepůjde tak lehce. „Vyhlásili jsme cíle dříve, než jsme úplně přišli na to, jak to udělat.“

Apple zatím netuší, jak by mohl vyrábět své produkty čistě z recyklovaných materiálů. Zpočátku chce motivovat zákazníky, aby staré modely vraceli přes recyklační program Apple Renew. Zároveň zdvojnásobí investice do inteligentních robotů, které zvládnou rozebrat iPhone na nejmenší součástky. Součástky ze starých telefonů následně zkombinuje s vysoce kvalitním recyklovatelným kovem zakoupeným u dodavatelů.

Do budoucna by společnost ráda produkty tvořila ze sta procent recyklovaných materiálů. Jenže odborníci upozorňují, že recyklace není oblast, která by fungovala beze ztrát. Spotřebitelé nikdy neodevzdají všechno nakoupené zboží. Apple se tak pravděpodobně nebude moci spolehnout jen na vlastní zdroje.

„Pokud by byli k životnímu prostředí upřímní, pomohli by zákazníkům udržet jejich drahé hračky v provozu deset a více let. To by odpovídalo nákladům na těžbu, výrobu a škodám napáchaným na zdraví pracovníků,“ prohlašuje výkonný ředitel asociace Repair.org Gay Gordon-Byrne.

Životnost současných smartphonů je přitom výrazně nižší. U iPhonů se podle Applu pohybuje okolo tří let. I na tom však chce kalifornská společnost zapracovat. Podle Jacksonové už zkoumá, jak by mohla výdrž svých produktů prodloužit.