Apple chce recyklovat iPhony. Planetě by spíš pomohlo, kdyby víc vydržely, tvrdí expert | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Apple chce recyklovat iPhony. Planetě by spíš pomohlo, kdyby víc vydržely, tvrdí expert

Apple chce recyklovat iPhony. Planetě by spíš pomohlo, kdyby víc vydržely, tvrdí expert

Zajdete do obchodu a koupíte si recyklovaný iPhone. Tak může v budoucnu vypadat budoucnost produktů společnosti Apple. Není přitom řeč o nějakém opraveném modelu z druhé ruky. Firma chce šetřit životní prostředí a plánuje vytvořit dodavatelský řetězec, který by umožnil zastavit těžbu vzácných nerostů a kovů.

Doly, z nichž se kovy získávají, jsou místa pro člověka i planetu nebezpečná. Dělníci, mezi kterými jsou bohužel stále často i děti, pracují v toxickém prostředí, jedy se navíc dostávají i do půdy a prosakují do podzemních vod.

Jenže bez těžby by se výrobci elektroniky neobešli. Prakticky všechny společnosti spoléhají na dodavatelské řetězce, které je zásobují důležitými surovinami a díly, díky nimž přístroje mohou fungovat. To chce nyní Apple změnit.

„Byli bychom rádi, abychom mohli jednoho dne vytvářet produkty z recyklovaných materiálů,“ napsala firma do zprávy o životním prostředí, kterou teď publikovala. Viceprezidentka Applu Lisa Jacksonová však v rozhovoru pro magazín Vice naznačila, že to nepůjde tak lehce. „Vyhlásili jsme cíle dříve, než jsme úplně přišli na to, jak to udělat.“

Apple zatím netuší, jak by mohl vyrábět své produkty čistě z recyklovaných materiálů. Zpočátku chce motivovat zákazníky, aby staré modely vraceli přes recyklační program Apple Renew. Zároveň zdvojnásobí investice do inteligentních robotů, které zvládnou rozebrat iPhone na nejmenší součástky. Součástky ze starých telefonů následně zkombinuje s vysoce kvalitním recyklovatelným kovem zakoupeným u dodavatelů.

Do budoucna by společnost ráda produkty tvořila ze sta procent recyklovaných materiálů. Jenže odborníci upozorňují, že recyklace není oblast, která by fungovala beze ztrát. Spotřebitelé nikdy neodevzdají všechno nakoupené zboží. Apple se tak pravděpodobně nebude moci spolehnout jen na vlastní zdroje.

„Pokud by byli k životnímu prostředí upřímní, pomohli by zákazníkům udržet jejich drahé hračky v provozu deset a více let. To by odpovídalo nákladům na těžbu, výrobu a škodám napáchaným na zdraví pracovníků,“ prohlašuje výkonný ředitel asociace Repair.org Gay Gordon-Byrne.

Životnost současných smartphonů je přitom výrazně nižší. U iPhonů se podle Applu pohybuje okolo tří let. I na tom však chce kalifornská společnost zapracovat. Podle Jacksonové už zkoumá, jak by mohla výdrž svých produktů prodloužit.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.