Apple odepsal starší iPhony. Víme, kteří majitelé mají kvůli novému systému smůlu

Info.cz, adk

06. 06. 2017 • 18:12

Apple na pondělní konferenci v San Jose představil mimo jiné novou verzi mobilního operačního systému iOS s mnoha novinkami. Update je zatím dostupný jen pro vývojáře, už nyní je ale jasné, že kromě inovací přinese i citelný zásah pro uživatele. Většinu z nich čekají s příchodem iOS 11 významná omezení nebo takřka nutnost přejít na novější model, pro který budou nadále dostupné aktualizace, což není levná záležitost.

Kalifornská technologická společnost tradičně uvolňuje update iOS na podzim s příchodem nové generace iPhonů. Do té doby ho mají k dispozici vývojáři, kteří jej testují a vychytávají nedostatky, aby nakonec vše běželo, jak má.

Zásadní změny, které iOS 11 přinese, ale Apple oznámil už v pondělí. Smršť novinek a zlepšení však jako by zakryla podstatnou informaci, že si nového operačního systému neužije každý. Aktualizace bude dostupná jen pro iPhony s 64-bitovými procesory.

Mezi zastaralé modely tak rázem spadne iPhone 5 i jeho levnější plastová varianta iPhone 5C. Ty disponují pouze 32-bitovým procesorem. Ten 64-bitový dostal až model 5S. V případě iPadů ostrouhají uživatelé starších modelů než iPad Air z roku 2013.

Omezení se ale nevyhnou ani lidem s novějšími iPhony, a to včetně nejmladšího iPhonu 7. Na iOS 11 totiž nebudou fungovat ani některé starší 32-bitové aplikace. Pokud tedy jejich výrobci nevydají novou aktualizaci.

Kterých aplikací na vašem telefonu se zmíněná změna dotkne, můžete zkontrolovat sami. V nastavení otevřete položku „obecné“, přejděte na „informace“ a vyberte „aplikace“.

SDÍLET