Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Apple odepsal starší iPhony. Víme, kteří majitelé mají kvůli novému systému smůlu

Apple odepsal starší iPhony. Víme, kteří majitelé mají kvůli novému systému smůlu

Apple na pondělní konferenci v San Jose představil mimo jiné novou verzi mobilního operačního systému iOS s mnoha novinkami. Update je zatím dostupný jen pro vývojáře, už nyní je ale jasné, že kromě inovací přinese i citelný zásah pro uživatele. Většinu z nich čekají s příchodem iOS 11 významná omezení nebo takřka nutnost přejít na novější model, pro který budou nadále dostupné aktualizace, což není levná záležitost.

Kalifornská technologická společnost tradičně uvolňuje update iOS na podzim s příchodem nové generace iPhonů. Do té doby ho mají k dispozici vývojáři, kteří jej testují a vychytávají nedostatky, aby nakonec vše běželo, jak má.

Zásadní změny, které iOS 11 přinese, ale Apple oznámil už v pondělí. Smršť novinek a zlepšení však jako by zakryla podstatnou informaci, že si nového operačního systému neužije každý. Aktualizace bude dostupná jen pro iPhony s 64-bitovými procesory.

Mezi zastaralé modely tak rázem spadne iPhone 5 i jeho levnější plastová varianta iPhone 5C. Ty disponují pouze 32-bitovým procesorem. Ten 64-bitový dostal až model 5S. V případě iPadů ostrouhají uživatelé starších modelů než iPad Air z roku 2013.

Omezení se ale nevyhnou ani lidem s novějšími iPhony, a to včetně nejmladšího iPhonu 7. Na iOS 11 totiž nebudou fungovat ani některé starší 32-bitové aplikace. Pokud tedy jejich výrobci nevydají novou aktualizaci.

Kterých aplikací na vašem telefonu se zmíněná změna dotkne, můžete zkontrolovat sami. V nastavení otevřete položku „obecné“, přejděte na „informace“ a vyberte „aplikace“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1