Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Apple odhalil trumfy. Toto je 6 zásadních novinek, které vám mají zajistit spokojenou budoucnost

Apple odhalil trumfy. Toto je 6 zásadních novinek, které vám mají zajistit spokojenou budoucnost

Apple má za sebou velký večer. Na vývojářské konferenci WWDC tradičně odhalil své novinky. Tentokrát o ně nebyla nouze – čerstvé podoby se kromě softwarových platforem dočkaly také celé produktové řady. Ti, kdo doufali, že se naplní spekulace o novém iPhonu, si ještě budou muset počkat. Toto jsou zásadní novinky:

iOS 11

Jednou z nejočekávanějších novinek byl uprgade operačního systému, jenž používají smartphony a tablety z dílny Applu. Nová verze softwaru, který momentálně běží na 86% iPhonů a iPadů se nese zejména ve znamení podpory strojového učení a prvních krůčků v oblasti takzvané rozšířené reality. Proto také včera představitelé Applu ukázali novu aplikaci s názvem AR Kit, která využívá zabudovanou kameru právě k hrátkám s rozšířenou realitou.

Zcela přepracované je také spodní ovládací centrum, ve kterém se nově zabydlelo dlouho žádané tlačítko pro kontrolu toku mobilních dat. Centrum si navíc uživatelé budou moci přizpůsobit podle sebe. Zásadního redesignu se dočkal také obchod App Store, který má být nyní o poznání intuitivnější. Vylepšena byla opět i virtuální asistentka Siri, jenž začíná stále více pracovat s pokročilým strojovým učením, díky kterému by měla lépe předpovídat potřeby uživatele. Lide v USA používající systém Apple Pay jistě ocení i možnost posílání plateb mezi jednotlivými uživateli. Ze seznamu zařízení podporujících iOS 11 však vypadly iPhony, které pracovaly s 32bitovou technologií. Nový operační systém si tím pádem nainstalují jen majitelé iPhonu 5s a novějších.

macOS

Novou verzi dostal také operační systém pro stolní a přenosné počítače řady Mac. Zatímco loni se na trhu objevil macOS Sierra, letošní revize dostala název High Sierra. Jak už změna názvu vypovídá, spíše než o představení zásadních novinek se jedná o vyladění předchozí verze. Zajímavou změnou je funkce Auto blocking, která v rámci nativního prohlížeče Safari zamezí automatickému spouštění videí. Apple představil také chytré sledování pohybu svého uživatele na internetu, od čehož si slibuje vyšší bezpečnost v online prostředí. Nová verze prohlížeče Safari je navíc oproti konkurenčnímu Chrome od Googlu až o 80% rychlejší. Novinkou je také aplikace Metal 2, která si klade za cíl především spolupráci s externími grafickými kartami. Svou verzi dostane program také pro práci se sety pro virtuální realitu.

watchOS

Operační systém určeny pro chytré hodinky, které jsou podle Applu vůbec nejprodávanějším a nejoblíbenějším kouskem nositelné elektroniky na planetě, se nově chlubí větším propojením s robotickou asistentkou Siri. Díky tomu zobrazuje displej hodinek svému majiteli informace, které by pro něj měly být relevantní. Například v čase dojíždění do práce ukáže nový ciferník informace o aktuální dopravě nebo počasí. Během dne pak bude průběžně informovat o dalších schůzkách. Přibyla také série ciferníků ze známé série Toy Story. Vedle Micky Mouse a Myšky Minnie se na obrazovkách hodinek zabydlí také Woody, Buzz rakeťák a Jessie. Změnou prošla také aplikace Cvičení, která nově umožňuje plynulé přecházejí a zahajování nových cvičení nebo spuštění hudby přímo v prostředí aplikace.

iMac a MacBook

Vylepšením prošly v podstatě všechny stolní a přenosné počítače, které Apple prodává. Řada iMac se dočká nových procesorů Kaby Lake, zdvojnásobené operační paměti a výkonnější grafiky. Díky tomu bude snížena cena základních modelů. Hlavní novinka se však ukázala na opačném konci cenového spektra. Na včerejší Keynote byl totiž představen nový iMac Pro, který na rozdíl od svých slabších sourozenců dostal temně černé provedení. Stroj, jenž má být tím nejlepším, co Apple nabízí, cílí především na vývojáře pracující s technologiemi strojové učení nebo s 3D renderováním. Srdcem počítače bude procesor s až 18 jádry, kterému bude sekundovat 128 Gb operační paměti a 4 Tb úložiště. Cenovka základního provedení s 10 jádrovým procesorem v českém obchodě rozhodně přeskočí stotisícovou hranici.

iPad Pro

Poslední týdny se živě spekulovalo o možnosti, že Apple na konferenci WWDC ukáže vůbec první tablet s bezrámečkovým provedením, které známe například ze Samsungu Galaxy S8. Ve skutečnosti však Apple rámečky jen podstatně ztenčil, konkrétně o 40 procent, což umožnilo osadit iPad Pro větším displejem o úhlopříčce 10,5 palce. Zásadní novinkou je zejména funkce Pro Motion, která frekvenci zobrazování zdvojnásobila až na 120 GHz. Displej navíc dokáže sám odhadnout, kolik hertzů je právě zapotřebí, čímž při méně náročných aktivitách šetří energii. Větší efektivitu při práci slibují novinky v iOS 11, který se bude od verze pro iPhone mírně lišit. iPad tak nově dostane například Dock, jak jej známe ze zařízení Mac. Propracovanější bude i multitasking. Podle očekávaní byl u obou modelů s přídomkem "Pro" vyměněn procesor. Aktuální řada A10X Fusion slibuje oproti předchůdci až o 30 procent vyšší výkon a o 40 procent lepší grafické schopnosti. Menší, 10,5 palcový tablet s 64Gb úložištěm bude na českých pultech dostupný od 19 990 korun.

HomePod

Aby toho nebylo málo, přestavil Apple včera také jeden zcela nový produkt. Jedná se o chytrý domácí reproduktor s názvem HomePod, který se má stát centrálním bodem domácnosti. Apple slibuje perfektní zvuk, ať reproduktor postavíte kamkoliv. V útrobách se ukrývá čip A8 z iPhonu 6, který má vysílání ideálního zvuku řídit. Podstatnou funkcí je také podpora Siri, které sekunduje šestice mikrofonů. Díky tomu je možno HomePod ovládat jen hlasem. Hudba je stahována ze streamovací služby Apple Music, která vsází na personifikované playlisty stvořené přímo pro svého uživatele. Kromě toho dokáže HomePod sdělit svému majiteli také aktuální zprávy nebo informace o počasí. Samozřejmostí je i podpora nástrojů ovládaných přes aplikaci HomeKit. V několika vybraných zemích světa bude novinka dostupná do konce tohoto roku za cenu 349 dolarů (8200 korun). To je zároveň asi největší slabina – konkurence už podobná zařízení nějakou dobu nabízí a s cenou šla rozhodně níž.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1