Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Apple s iPhonem X nechtěně nastavil nový trend. Výřez pro přední kameru kopírují velké značky i dravé asijské firmy

Apple s iPhonem X nechtěně nastavil nový trend. Výřez pro přední kameru kopírují velké značky i dravé asijské firmy

Když se světu na podzim loňského roku poprvé ukázal iPhone X, přinesla nová vlajková loď Applu jeden dosud nevídaný prvek. Díky displeji roztaženému po celé přední straně smartphonu, se totiž přední kamera a další senzory musely schovat do malého výstupku na vrchní straně přístroje. Netrvalo dlouho a charakteristický designový prvek je zdánlivě nepostradatelný i pro řadu dalších výrobců včetně asijských producentů levných mobilů – zkrátka každý chce vypadat jako ikonický iPhone a je z toho malá mánie.

Byla to vlastně volba nejmenšího zla. Apple by nejradši prodával telefon s pravidelně tvarovaným displejem, který by ni nenarušovalo. Současné technologie ovšem zatím nedovolují vměstnat nezbytnou výbavu každého chytrého telefonu pod pixely obrazovky. A tak Apple musel přijít s jiným řešením a přední senzory schoval do malého výřezu pod horní hranou telefonu.

Původně mělo jít o dočasné řešení. Jakmile inženýři v Cupertinu vyzkoumají, jak přímo pod displej vměstnat vše, co je pořeba, výřez zmizí. Situace je ale nakonec jiná. Ostatní výrobci vypouštění na trh chytré telefony, které jako by iPhonu X z oka vypadly. Všichni velcí hráči totiž chtějí mít v prodeji přístroj, který odráží nejnovější trendy.

Smartphony s výřezem tak dnes mají v prodeji společnosti Huawei, Asus nebo méně známé Oppo a Vivo a nyní s ním přichází další velký výrobce. Tím je jihokorejské LG, které se chytrá uvést novou vlajkovou loď s označením G7 ThinQ. LG tvrdí, že k zabudování výstupku do připravovaného smartphonu vedl výzkum, ve kterém dali lidé jasně najevo, že telefon s takovým designem chtějí. Z nouzového řešení Applu je mimoděk trend, který se sluší následovat.

Během vývoje modelu G7 ThinQ se LG zeptala tisícovky lidí v Británii, Jižní Koreji, Spojených státech a Itálii, kterým se většinově nejvíce líbil právě koncept inspirovaný iPhonem X. Proti bylo podle dat společnosti asi 30 procent dotázaných. LG tedy vyšla zákazníkům vstříc.

Prozatím to navíc vypadá, že žádný z velkých výrobců není schopen nabídnout elegantnější řešení. Nejblíže nalezení způsobu, jak přední kameru schovat pod displej, by mohli být asijští výrobci Oppo a Xiaomi. První jmenovaná společnost vymyslela způsob, jak pod displej schovat čtečku pro otisky prstů. Čínský dravec Xiaomi pak podobné řešení uvede co nevidět. Také Xiaomi si ovšem nejspíše neodpustí osazení přední strany chystaného modelu Mi7 jedněmi proklínaným a jinými zbožňovaným výřezem.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1