Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Apple s iPhonem X nechtěně nastavil nový trend. Výřez pro přední kameru kopírují velké značky i dravé asijské firmy

Apple s iPhonem X nechtěně nastavil nový trend. Výřez pro přední kameru kopírují velké značky i dravé asijské firmy

Když se světu na podzim loňského roku poprvé ukázal iPhone X, přinesla nová vlajková loď Applu jeden dosud nevídaný prvek. Díky displeji roztaženému po celé přední straně smartphonu, se totiž přední kamera a další senzory musely schovat do malého výstupku na vrchní straně přístroje. Netrvalo dlouho a charakteristický designový prvek je zdánlivě nepostradatelný i pro řadu dalších výrobců včetně asijských producentů levných mobilů – zkrátka každý chce vypadat jako ikonický iPhone a je z toho malá mánie.

Byla to vlastně volba nejmenšího zla. Apple by nejradši prodával telefon s pravidelně tvarovaným displejem, který by ni nenarušovalo. Současné technologie ovšem zatím nedovolují vměstnat nezbytnou výbavu každého chytrého telefonu pod pixely obrazovky. A tak Apple musel přijít s jiným řešením a přední senzory schoval do malého výřezu pod horní hranou telefonu.

Původně mělo jít o dočasné řešení. Jakmile inženýři v Cupertinu vyzkoumají, jak přímo pod displej vměstnat vše, co je pořeba, výřez zmizí. Situace je ale nakonec jiná. Ostatní výrobci vypouštění na trh chytré telefony, které jako by iPhonu X z oka vypadly. Všichni velcí hráči totiž chtějí mít v prodeji přístroj, který odráží nejnovější trendy.

Smartphony s výřezem tak dnes mají v prodeji společnosti Huawei, Asus nebo méně známé Oppo a Vivo a nyní s ním přichází další velký výrobce. Tím je jihokorejské LG, které se chytrá uvést novou vlajkovou loď s označením G7 ThinQ. LG tvrdí, že k zabudování výstupku do připravovaného smartphonu vedl výzkum, ve kterém dali lidé jasně najevo, že telefon s takovým designem chtějí. Z nouzového řešení Applu je mimoděk trend, který se sluší následovat.

Během vývoje modelu G7 ThinQ se LG zeptala tisícovky lidí v Británii, Jižní Koreji, Spojených státech a Itálii, kterým se většinově nejvíce líbil právě koncept inspirovaný iPhonem X. Proti bylo podle dat společnosti asi 30 procent dotázaných. LG tedy vyšla zákazníkům vstříc.

Prozatím to navíc vypadá, že žádný z velkých výrobců není schopen nabídnout elegantnější řešení. Nejblíže nalezení způsobu, jak přední kameru schovat pod displej, by mohli být asijští výrobci Oppo a Xiaomi. První jmenovaná společnost vymyslela způsob, jak pod displej schovat čtečku pro otisky prstů. Čínský dravec Xiaomi pak podobné řešení uvede co nevidět. Také Xiaomi si ovšem nejspíše neodpustí osazení přední strany chystaného modelu Mi7 jedněmi proklínaným a jinými zbožňovaným výřezem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744